Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zapalenie spojówek – jakie są przyczyny i jak leczyć?

2021-05-05
Zapalenie spojówek – jakie są przyczyny i jak leczyć?

Powtarzające się najczęściej objawy zapalenia spojówek to zaczerwienienie, świąd i łzawienie oczu. Obecność wydzieliny ropnej zależy już od przyczyny choroby. Zapalenie spojówki jest powszechne i, na szczęście, w większości przypadków łatwe do wyleczenia. O czym jednak należy pamiętać, gdy zaobserwujesz u siebie charakterystyczne objawy?

Zapalenie spojówek – przyczyny i objawy

Zapalenie spojówek może być wywołane przez wiatr, ostre słońce czy długą ekspozycję na pył. Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem czy łzawieniem oka. Ten typ zapalenia spojówek ustępuje samoistnie.

Stan zapalny spojówki mogą jednak wywołać także wirusy i bakterie. Przy wirusowym zapaleniu spojówek obserwuje się mocne przekrwienie oczu, obrzęk spojówki i obfite łzawienie. Łatwo je odróżnić od bakteryjnego zapalenia spojówek. Wówczas zauważalna jest ropna wydzielina, obrzęk i zaczerwienienie.

Innym rodzajem jest alergiczne zapalenie spojówek. Występuje ono najczęściej u osób z alergiami wziewnymi na pyłki czy kurz. Mogą je wywołać także niektóre konserwanty czy składniki leków. Wśród najczęstszych objawów alergii wymienia się właśnie zapalenie spojówek. Objawy ograniczają się wówczas do swędzenia, pieczenia i łzawienia oczu. Ustępują wraz z wyeliminowaniem alergenu lub zażyciem leków antyhistaminowych.

Można wyróżnić również zapalenie spojówek wywołane grzybami, które występuje najczęściej po długotrwałej antybiotykoterapii. Z kolei chlamydiowe zapalenie spojówek przenosi się drogą płciową. Jest stosunkowo rzadko diagnozowane.

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy zapalenie spojówki jest zaraźliwe. Jeśli przyczyną jest zakażenie wirusowe lub bakteryjne, wówczas stan zapalny szybko przenosi się na drugie oko. Osoba może również zarażać innych, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie objawy towarzyszą zapaleniu spojówek, wówczas łatwo rozpoznać jego rodzaj i zastosować odpowiednie leczenie. W łagodnych stanach wystarczy stosowanie nawilżających kropli do oczu. Wówczas unika się dodatkowego podrażnienia spojówki, a stan zapalny samoistnie ustępuje.

Nieco inne leki należy zastosować, gdy to wirusy i bakterie wywołały zapalenie spojówek. Leczenie opiera się głównie na podawaniu kropel. W niektórych przypadkach jednak okulista może przepisać krople z antybiotykiem, a także włączyć maść i tabletki.

Każde niepokojące objawy należy skonsultować z okulistą, który najlepiej rozpozna rodzaj i przyczyny, jakie wywołały zapalenie spojówek. Ile trwa to schorzenie? Wszystko zależy od jego przyczyny i reakcji organizmu na podane leki. W przypadku alergicznego zapalenia spojówek może ono ustąpić zaraz po wyeliminowaniu alergenu.

Zapalenie spojówek jest często występującym schorzeniem w obrębie narządu wzroku. Jego przyczyny mogą być różne. Jeśli jednak odczuwasz świąd, pieczenie, a Twoje oczy łzawią, koniecznie skonsultuj to z okulistą. Lekarz przepisze odpowiednie krople na zapalenie spojówek, dzięki czemu uciążliwe objawy szybko ustąpią.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixelpixel