3 pytania, które warto zadać okuliście, gdy wybieramy okulary korekcyjne
Zanim udasz się do salonu optycznego lub skorzystasz z oferty sklepu online, skieruj swoje kroki najpierw do okulisty. Lekarz, przeprowadzając badanie wzroku, jest w stanie dokładnie określić moc soczewki, która idealnie skoryguje Twoją wadę wzroku. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, o co warto jeszcze zapytać okulistę przy wyborze okularów korekcyjnych.
Jaką moc szkieł będą miały okulary?
Pytanie o moc okularów korekcyjnych niby jest oczywiste, a jednak nie każdy wie jaką moc okularów nosi. Lekarz często bada wzrok, dobiera okulary, wystawia receptę, którą następnie szybko realizuje się u optyka i na tym koniec. Choć dobrane okulary doskonale korygują wadę, to jednak jest ona nieznana osobie ją noszącej. Dlaczego to takie ważne?
Dzięki znajomości mocy szkieł korekcyjnych będziesz wiedział, jaką masz wadę wzroku – krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Dzięki temu przy kolejnej wizycie np. za rok będziesz w stanie skontrolować postęp wady, nawet wtedy, gdy udasz się do innego okulisty. Jeśli będzie on niepokojąco duży – możesz zgłosić to lekarzowi, który wykona dodatkowe badania.
Czy mogę nosić soczewki kontaktowe?
Choć zdecydowałeś się na noszenie okularów korekcyjnych, to jednak różne są sytuacje życiowe. W niektórych lepiej założyć soczewki. Być może okaże się, że zima stanie się dla Ciebie zbyt uciążliwa ze względu na nieustannie parujące szkła. Wtedy możesz założyć soczewki, aby pozbyć się problemu.
Niestety wiele schorzeń oka wyklucza możliwość noszenia soczewek korekcyjnych. Należy do nich m.in. powszechny zespół suchego oka. Podczas jednej wizyty lekarz może również określić krzywiznę soczewki i podać właściwą ich moc. Parametry te są niezbędne przy zakupie soczewek kontaktowych.
Czy potrzebuję dodatkowych filtrów na okulary? Jeśli tak, to jakie?
Warto również wspomnieć lekarzowi o wykonywanym zawodzie i stylu życia. Zamawiając szkła u optyka, masz możliwość dobrania także wielu filtrów, które zwiększają komfort korzystania z okularów także w trudnych warunkach. Być może okulista zasugeruje Ci możliwość doboru niektórych z nich.
Przykładowo, jeśli pracujesz przy komputerze i spędzasz dużo czasu przed monitorem, przydatny będzie filtr antyrefleksyjny, a także chroniący przed wysoką emisją światła niebieskiego, które może zwiększać ryzyko wielu chorób oka. Innym przykładem są zawodowi kierowcy, którym zaleca się szkła z antyrefleksem. Dzięki temu odbite światło nie będzie dodatkowo oślepiać i zmniejszać widoczności drogi. Filtry te mogą być nałożone zarówno na okulary korekcyjne damskie, jak i męskie. W tej kwestii ani wielkość szkieł, ani ich kształt nie ma znaczenia.
Podczas wizyty u okulisty i doboru okularów korekcyjnych warto zadać lekarzowi te trzy pytania. Dzięki nim będziesz przygotowany na każdą sytuację i zapewnisz sobie wysoki komfort korzystania z okularów lub soczewek.