Soczewki kontaktowe
( ilość produktów: 162 )Doskonałą alternatywą lub produktem komplementarnym dla okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe. Przede wszystkim to wybór dla tych, którzy cenią wygodę, są aktywni fizycznie, z uwagi na swoją profesję nie mogą korzystać z tradycyjnych okularów korekcyjnych. Soczewki kontaktowe doskonale sprawdzają się podczas joggingu, jazdy na nartach, gry w tenisa, koszykówkę czy piłkę nożną a nawet podczas sportowego tańca. Warto po nie sięgać wtedy, kiedy okulary się nie sprawdzają, przeszkadzają lub nawet stanowią zagrożenie. W ofercie sklepu Twoje Soczewki.pl znaleźć można zarówno jednodniowe soczewki kontaktowe, które sprawdzają się wówczas, gdy korzysta się z nich okazjonalnie, jak i soczewki miesięczne czy też dwutygodniowe soczewki kontaktowe dla tych, którzy regularnie je zakładają. To wygodny dodatek, który nie tylko zapewnia świetne widzenie niezależnie od wady wzroku. Soczewki kontaktowe nie parują, nie ograniczają pola widzenia, zapewniają naturalny wygląd, można je nosić z dowolnymi okularami przeciwsłonecznymi. Szczególnie polecamy: Acuvue Oasys, Dailies Total 1, Bausch Ultra. Na uwagę zasługują również coraz chętniej wybierane kwartalne soczewki, a także roczne soczewki. Gdy potrzebne Ci są miesięczne, wypróbuj soczewki PureVision!
Jak dobiera się soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe muszą być dopasowane przez specjalistę optometrystę - kontaktologa. To on na pierwszej wizycie nie tylko określa ostrość widzenia, wielkość wady wzroku, krzywiznę rogówki, ale przede wszystkim ocenia czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek. Po takiej wizycie może się okazać, że jest potrzeba sięgnięcia po specjalistyczne rozwiązania kontaktologiczne, na przykład multifokalne soczewki kontaktowe (odpowiednik szkieł progresywnych). Poza tym niezwykle istotną rzeczą jest to, by umieć poprawnie założyć soczewki kontaktowe oraz je ściągnąć. W brew pozorom czynność tam sprawia wielu osobom kłopoty. Niezbędnymi dodatkami będą także specjalistyczne płyny czyszczące oraz pojemniki no bezpiecznego przechowywania, które pomogą zadbać o higienę. To istotne aspekty, ponieważ soczewki kontaktowe bezwzględnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, tak by nie wywoływały podrażnień i stanów zapalnych. Niezmiennie jednak noszenie soczewek kontaktowych to bardzo wygodna opcja i wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania lub treningu bez odpowiednio dobranych soczewek korekcyjnych.
Wybierz swoje soczewki kontaktowe już teraz!
FAQ
1. Które soczewki kontaktowe wybrać?
Wybór soczewek kontaktowych może być trudny. Oto czynniki, które należy wziąć pod uwagę:
- Rodzaj wady wzroku - osoby z astygmatyzmem powinny wybrać soczewki toryczne, krótkowidz i dalekowidz soczewki sferyczne, natomiast prezbiop soczewki multifokalne
- Wielkość wady wzroku wyrażona w dioptriach - soczewki występują w różnych mocach
- Styl życia - np. jeśli jesteś osoba aktywną sportowo, to swoje poszukiwania skieruj na soczewki jednodniowe. Są wygodne, wystarczy założyć je przed i zdjąć po treningu. Bez potrzeby czyszczenia i przechowywania w specjalnym płynie. Na kolejnym treningu założysz świeżą parę soczewek.
- Finanse - w większości przypadków soczewki miesięczne będą prezentować najniższy koszt noszenia w przeliczeniu na dzień. Z drugiej strony soczewki jednodniowe mogą okazać się najdroższe.
2. Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Przede wszystkim pierwszym krokiem powinna być wizyta u specjalisty optometrysty - kontaktologa, który zmierzy wielkość wady wzroku i inne parametry potrzebne do dopasowania soczewek. Następnie dobierze moce soczewek, przeprowadzi wywiad i na podstawie tych danych zaproponuje konkretne rozwiązania. Kolejnym krokiem będzie aplikacja soczewki na oku (nauka zakładania soczewek). Przez kilka kolejnych dni pacjent korzysta z tzw. soczewek próbnych. Jeśli dopasowanie było dobre, a pacjent jest zadowolony z tej konkretnej soczewki, może ją zakupić w dużym opakowaniu handlowym. Jeśli pacjent jest nie zadowolony z dopasowani, to należy umówić wizytę kontrolną podczas której specjalista zaproponuje inne rozwiązanie.
Odradzamy dobieranie soczewek na podstawie mocy z recepty okularowej. Moc okularów nie jest taka sama jak soczewek. Dzieje się tak, ponieważ soczewki kontaktowe znajdują się bezpośrednio na rogówce, podczas gdy okulary są zwykle oddalone od oka o kilka milimetrów. Należy zdać sobie sprawę, że zamawianie soczewek kontaktowych wyłącznie na podstawie korekcji okularowej może być ryzykownym wyborem. Nie tylko może to prowadzić do nieprawidłowego widzenia, ale noszenie soczewek bez odpowiedniego dopasowania może powodować dyskomfort, a nawet poważne komplikacje. Aby mieć pewność, że otrzymasz odpowiednią soczewkę dla swoich oczu, upewnij się, że recepta zawiera nie tylko odpowiednią moc, ale także informacje takie jak typ soczewki, rozmiar i dokładne wartości związane z korekcją. W ten sposób będziesz cieszyć się wyraźnym widzeniem przy mniejszym ryzyku dla zdrowia.
3. Jak założyć soczewki kontaktowe?
Nie taki diabeł straszny jak go malują. Zacznij od dokładnego umycia rąk mydłem. Gdy masz już czyste ręce, można zakładać soczewki. Otwórz blister zawierający soczewkę. Zwróć uwagę czy jest to soczewka z mocą dla oka lewego czy prawego. Stań na przeciwko lustra (to powinno ułatwić zakładanie). Następnie umieść soczewkę na czubku palca wskazującego uważając, aby jej nie zagiąć ani nie uszkodzić w żaden sposób. Drugą ręką odciągnij dolną powiekę i patrząc w lustro ostrożnie umieszczaj soczewkę na oku. Na koniec mrugnij kilka razy, aż soczewka wygodnie odnajdzie swoje miejsce. Powtórz ten proces dla drugiego oka.
4. Jak zdjąć soczewkę kontaktową?
Zdejmowanie soczewek kontaktowych może wydawać się trudne, ale jest równie łatwe jak ich zakładanie. Umyj ręce. Następnie palcem wskazującym odciągnij dolną powiekę. W kolejnym kroku palcem wskazującym i kciukiem drugiej ręki przesuń soczewkę w dół, chwyć ją i wyjmij. Na koniec wykonaj tę samą procedurę z drugim okiem.
5. Jak często czyścić swoje soczewki kontaktowe?
Soczewki jednodniowe nie wymagają czyszczenia. Ten typ soczewek należy wyrzucić po użyciu. W pozostałych przypadkach (soczewki dwutygodniowe i miesięczne) należy czyścić soczewki codziennie, stosując się do zaleceń producenta płynu z którego korzystamy. Codzienne czyszczenie i dezynfekcja pomaga zapewnić, że soczewki pozostaną w dobrym stanie i będą bezpieczne w użyciu.
6. Co zrobić, jeśli soczewka kontaktowa zgubi się w oku??
Jeśli soczewka kontaktowa zgubi się w oku, zachowaj spokój i spróbuj otworzyć oko tak szeroko, jak to możliwe. Następnie możesz spróbować chwycić soczewkę za pomocą specjalnej pęsety/przyssawki lub przepłukać oko roztworem soli fizjologicznej. Jeśli te metody zawiodą, należy niezwłocznie udać się do optometrysty lub okulisty. Ważne jest, aby najszybciej jak to możliwe wyjąć soczewkę kontaktową, ponieważ pozostawienie jej w oku może spowodować urazy lub infekcje.
7. Dlaczego soczewka kontaktowa kłuje?
Częste przyczyny dyskomfortu związanego z soczewkami kontaktowymi to niewłaściwa recepta, źle dopasowane soczewki, osady na soczewce lub kombinacja tych czynników. Ponadto nieostrożne obchodzenie się, wydłużony czas noszenia i nieodpowiednie płyny do soczewek mogą również prowadzić do zadrapań na powierzchni oka związanych z soczewkami kontaktowymi. .
8. W jakim wieku i kto może nosić soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe mogą być noszone przez osoby w każdym wieku, pod warunkiem, że nie ma medycznych przeciwskazań. Aby bezpiecznie korzystać z soczewek należy skontrolować wzrok oraz przejść dopasowanie u specjalisty oraz dokładnie przestrzegać wszystkich instrukcji.