Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

6 tipów, dzięki którym zachowasz komfort noszenia soczewek w każdej sytuacji

2020-11-10
6 tipów, dzięki którym zachowasz komfort noszenia soczewek w każdej sytuacji

Soczewki kontaktowe są jednym z najwygodniejszych sposobów korekcji wzroku. Niestety jak każde rozwiązanie mają swoje wady i zalety. Niektóre sytuacje mogą prowadzić do podrażnienia oczu. Często zauważane są podczas robienia makijażu, korzystania z urządzeń elektronicznych czy podróży. Wystarczy jednak przestrzegać kilku zasad, aby uniknąć podrażnień oczu podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki zakładaj po nałożeniu makijażu

Podczas wykonywania makijażu do oczu może dostać się wiele produktów: puder, podkład, tusz do rzęs czy kredka do oczu. Każdy z nich może skutecznie zabrudzić soczewkę, co z kolei będzie prowadziło do pogorszenia ostrości wzroku czy nawet możliwych infekcji oka. Jednak sytuacji tych z łatwością można uniknąć. Wystarczy, że soczewki założysz po wykonanym makijażu.

Warto również wybierać kosmetyki wodoodporne – szczególnie tyczy się to tuszów do rzęs i kredek do oczu. Kosmetyki te cechują się większą wytrzymałością i nawet w trudnych warunkach nie zaczną się łuszczyć czy sypać, co zwiększa ryzyko przedostania się kosmetyku do oczu.

Podczas wieczornego “ściągania” makijażu najbezpieczniej jest najpierw zdjąć soczewki, a następnie użyć płynu do demakijażu. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe najlepszym wyborem będą kosmetyki hipoalergiczne pozbawione olejów.

Soczewki nakładaj po zabiegach fryzjerskich

Podczas wykonywania zabiegów fryzjerskich zasada jest podobna. W czasie zabiegu trwałej ondulacji, farbowania włosów czy innych, wydzielane są różne związki chemiczne, które mogą powodować łzawienie czy podrażnienie oczu. W takiej sytuacji soczewki kontaktowe na oczach jedynie by przeszkadzały i nasilały podrażnienie.

Podobnie jest podczas lakierowania włosów. Lakier łatwo może dostać się do oczu, dlatego lepiej zakładać soczewki po utrwaleniu fryzury. Jeśli jednak masz je już na oczach, staraj się pryskać lakierem przy mocno zaciśniętych powiekach.

Zachowaj odpowiednią higienę wzroku podczas pracy przy komputerze

Wszystkie urządzenia elektroniczne – laptopy, smartfony, tablety czy telewizory emitują sztuczne światło niebieskie. Jego wpływ na nasz wzrok niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, wśród których syndrom suchego oka czy cyfrowe zmęczenie oka są jednymi z łagodniejszych. Można jednak ich uniknąć, zachowując prawidłową higienę.

Podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze rób sobie przerwy i odejdź od monitora choćby na kilka minut. Staraj się co jakiś czas skupiać wzrok na przedmiotach położonych dalej niż monitor komputera. Często i świadomie mrugaj. W przypadku uczucia zmęczenia i suchości oka możesz zaaplikować profilaktycznie nawilżające krople do oczu.

Podczas podróży miej przy sobie najważniejsze akcesoria

Podróżując samolotem, warto zapakować do swojego bagażu podręcznego najważniejsze akcesoria w postaci opakowania na soczewki, płynu do soczewek kontaktowych i okularów. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mógł zdjąć swoje soczewki. Podczas wielogodzinnych podróży samolotem lepszym rozwiązaniem będą okulary.

Nie śpij w soczewkach

Zasada ta jest doskonale znana wszystkim użytkownikom soczewek kontaktowych. Codzienne zabiegi higieniczne stają się rutyną - przed snem pamiętamy o zdjęciu soczewek. Inaczej jednak jest w podróży czy to samolotem, pociągiem czy autokarem. W takich sytuacjach dość łatwo zapomnieć o założonych soczewkach. Nawet krótka drzemka może spowodować późniejszy dyskomfort w ich noszeniu.

Chroń soczewki przed kontaktem z wodą

Choć soczewki są niezwykle wygodne, a podczas uprawiania sportów wręcz niezbędne, to jednak nie w każdej sytuacji mogą być stosowane. Należy chronić je przed wodą, która może dostać się do oczu podczas uprawiania sportów wodnych, kąpieli w morzu, wannie czy pod prysznicem. Wszelkie bakterie występujące w wodzie mogą w ten sposób dostać się pod soczewkę i wywołać infekcje oczu.

Korzystanie z soczewek kontaktowych jest bardzo wygodne. Niektóre sytuacje jednak mogą doprowadzić do pieczenia oczu, ich suchości czy zaczerwienienia. Jednak, aby tego uniknąć, wystarczy stosować się do powyższych zasad.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020

Polecane

pixelpixel