Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Anizometropia a soczewki kontaktowe

2020-03-09
Anizometropia a soczewki kontaktowe

Szacuje się, że anizometropię może mieć nawet do 4% społeczeństwa. Aby dobrać właściwe soczewki korekcyjne czy okulary, musimy być dobrze zdiagnozowani. Czym jest anizometropia i jakie są jej przyczyny?

Anizometropia - co to jest?

Anizometropia to inaczej różnowzroczność. Polega na tym, że u danej osoby występuje różnica wady, np. jedno oko jest dalekowzroczne, drugie krótkowzroczne lub kiedy oboje oczu mają ten sam rodzaj wady, ale w różnych mocach, z różnicą przynajmniej 1,00 dioptrii (anizometropia niska) lub 2,00 dioptrii (anizometropia wysoka), lub gdy występuje skrajna różnica w mocy astygmatyzmu. Wyróżniamy dwa rodzaje różnowzroczności – osiową i refrakcyjną. Tę powyżej 3,00 dioptrii koryguje się w zdecydowanej większości przez odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe. 

Różnowzroczność - przyczyny

Przyczyn różnowzroczności może być kilka. Najczęstsze z nich to:

  • dziedziczenie po rodzicach,
  • zez w dzieciństwie, zakłócający rozwój oka,
  • patologie oczne, takie jak np. stwardnienie jądrowe,
  • patologie siatkówki,
  • powikłania po operacjach oczu, np. zaćmy.
Anizometropia najczęściej występuje w wieku dziecięcym, kiedy oczy się dopiero rozwijają i kształtują prawidłową budowę. Niestety, narażone są na nią wcześniaki oraz noworodki urodzone już z wadą lub chorobą wzroku. Osoby dorosłe zazwyczaj same zgłaszają się do okulisty, kiedy zauważą, że gorzej widzą na jedno z oczu lub na obojgu oczach. 

Kiedy soczewki korekcyjne są lepsze? 

Niewielką anizometropię można korygować zarówno poprzez soczewki korekcyjne, jak i przy pomocy okularów. Jednak, jeżeli różnica w wadzie jest znaczna, specjalista zaleci szkła kontaktowe. Przy różnowzroczności refrakcyjnej, to soczewka jest bardziej skuteczna. Umieszczana jest bowiem bezpośrednio na rogówce, więc nie będzie sprawiać różnicy w postrzeganiu wielkości oglądanych obiektów. Cel widziany przez okulary powoduje powstawanie ostrych obrazów na siatkówkach, które mogą mieć różną wielkość. Przy różnowzroczności osiowej jest odwrotnie – to soczewki spowodują różnicę w wielkości obiektu, w każdym oku, a okulary pokażą obraz o porównywalnej skali. Z kolei korekcję bliży skuteczniej przeprowadza się przez szkła kontaktowe, co jest spowodowane mniejszym wysiłkiem akomodacyjnym oka. 
 
Źle dobrana metoda leczenia nie spowoduje takiego samego widzenia przez każde z oczu. Mózg działa w taki sposób, że będzie wybierać sobie obraz doprowadzony przez oko, które widzi lepiej, co finalnie może doprowadzić do niepoprawnego widzenia. 
 
Wcześnie wykryta anizometropia daje szansę na prawidłową korekcję i doprowadzenie do stanu, w którym każde z oczu przekazuje podobny obraz do mózgu. Nie możemy jej lekceważyć. Dobrze dobrane soczewki kontaktowe przyczynią się do niwelowania wad. Dlatego, wszystkim, którzy dotychczas upierali się przy okularach, gorąco polecamy spróbować szkieł kontaktowych. Dla Waszego zdrowia.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixelpixel