Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ciśnienie w oku – objawy, przyczyny, jak kontrolować?

2021-04-29
Ciśnienie w oku – objawy, przyczyny, jak kontrolować?

Prawidłowe ciśnienie w oku wynosi ok. 15-16 mm Hg. Wartość powyżej 21 mm Hg może być objawem wielu chorób dotykających narząd wzroku w tym niebezpiecznej jaskry, która może na stałe pozbawić ostrości widzenia lub doprowadzić do całkowitej ślepoty. O tym, jak ważne jest prawidłowe ciśnienie w oku, dowiesz się z naszego artykułu.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe

Wewnątrz gałki ocznej znajduje się ciecz wodnista. To ona magazynuje niezbędne składniki odżywcze dla soczewki i rogówki. Odpowiada także za prawidłowy kształt gałki ocznej, jej uwodnienie i napięcie.

Zdrowie narządu wzroku i możliwość widzenia w dużej mierze zależy od produkcji odpowiedniej ilości cieczy wodnistej i jej niezakłóconego przepływu wewnątrz gałki. Ciecz znajduje się i przepływa wewnątrz gałki pod odpowiednim ciśnieniem, które nazywane jest ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Prawidłowe ciśnienie mieści się w zakresie od 10 do 21 mm Hg. U większości osób utrzymuje się ono na poziomie 15-16 mm Hg. Zarówno niedociśnienie, jak i nadciśnienie w gałce ocznej może prowadzić do nieodwracalnych zmian w narządzie wzroku. Z tego powodu przy niepokojących objawach w postaci bólu głowy czy gałki ocznej należy zgłosić się do okulisty. Lekarz zbada ciśnienie w gałce ocznej i określi jego wartość. Badanie ciśnienia oka u okulisty nazywa się tonometrią i przeprowadzane jest na kilka sposobów.

Niskie i wysokie ciśnienie w oku

Zbyt niskie ciśnienie wewnątrzgałkowe – poniżej 10 mm Hg, zazwyczaj spowodowane jest zbyt małą ilością produkowanej cieczy wodnistej. Objawy, jakie mogą się wówczas pojawić, to ból głowy i oczu. Hipotonię gałki ocznej obserwuje się u osób o niskim ciśnieniu krwi, chorujących na cukrzycę, zanik gałki ocznej czy zapalenie naczyniówki.

Z kolei podwyższone ciśnienie w oku może być objawem jaskry lub do niej prowadzić. Zazwyczaj spowodowane jest upośledzeniem przepływu cieczy wodnistej w wyniku zamknięcia kąta przesączania. Przyczynami zbyt wysokiego ciśnienia w oku jest jaskra, stany zapalne w oku, choroby rogówki czy nadprodukcja cieczy wodnistej. Nie należy bagatelizować zbyt wysokiego ciśnienia w oku. Objawy, które mu towarzyszą to ból głowy i zaburzenia widzenia. Nieleczone może prowadzić do jaskry i uszkodzenia nerwu wzroku. Bezpośrednią tego konsekwencją jest nieodwracalna utrata wzroku.

Wysokie ciśnienie w oku – jak je obniżyć?

Wysokie ciśnienie w oku jest stanem, na który należy jak najszybciej zareagować. W przypadku niewielkich wahań ciśnienia lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne. Polega ono na podawaniu kropli do oczu, które zwężają źrenice. Wówczas zwiększa się kąt przesączania i nadmiar cieczy wodnistej jest odprowadzany z gałki ocznej.

Istnieją również zabiegi okulistyczne, które wspierają prawidłowy przepływ cieczy wodnistej. Najczęściej wykonuje się trabekuloplastykę i irydotomię.

Irydotomia polega na wykonaniu za pomocą wiązki lasera niewielkiego otworu na obwodzie tęczówki. Wówczas sama tęczówka cofa się, pogłębiając komorę przednią. Z kolei podczas zabiegu trabekuloplastyki dokonuje się kilkudziesięciu przypaleń laserem w kącie przesączania, co powoduje zwiększenie odpływu cieczy wodnistej z przedniej komory oka i doprowadzenie go do miejsc odpływu z gałki ocznej.

Oba zabiegi zmniejszają ciśnienie w gałce ocznej i chronią przed nieodwracalnym uszkodzeniem nerwu wzrokowego.

Ciśnienie wewnątrzgałkowe może być objawem wielu chorób w obrębie gałki ocznej czy nawet schorzeń ogólnoustrojowych. Aby uniknąć niebezpiecznych powikłań, należy regularnie sprawdzać ciśnienie w oku i w razie jego podwyższenia lub obniżenia podjąć stosowne kroki prowadzące do przywrócenia prawidłowego ciśnienia w oku.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixelpixel