Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy w soczewkach kontaktowych można się opalać?

2021-06-05
Czy w soczewkach kontaktowych można się opalać?

Nawet najlepsze soczewki kontaktowe nie chronią przed promieniami UV, dlatego na plaży zawsze należy chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi. Dodatkowo wysoka temperatura i wiatr może łatwo doprowadzić do podrażnień. Czy zatem soczewki są dobrym pomysłem podczas opalania? Czy lepiej zrezygnować z nich na rzecz okularów korekcyjnych?

Soczewki kontaktowe na wakacje

Nawet osoby na co dzień nienoszące soczewek, zabierają je na wakacyjne wyjazdy. Dzięki nim zachowują pełną swobodę podczas aktywności na świeżym powietrzu. Także na plaży soczewki kontaktowe są o wiele wygodniejszym rozwiązaniem. Nie musisz nieustannie poprawiać okularów ślizgających się na nosie pokrytym kremem do opalania. Pytanie, które jednak się wówczas nasuwa, to czy można opalać się w soczewkach kontaktowych?

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań, aby zakładać soczewki podczas opalania. Warto jednak podkreślić, że zawarty w nich filtr UV nie chroni oczu przed tak mocnym promieniowaniem słonecznym. Podczas opalania na plaży czy w każdym innym miejscu w słoneczny dzień należy założyć dodatkowo markowe okulary przeciwsłoneczne. Tylko wówczas zapewniasz swoim oczom dostateczną ochronę przed promieniowaniem.

Warunki na plaży mogą niekorzystnie wpływać na oczy w soczewkach korekcyjnych. Wiatr i ostre słońce mogą przyczynić się do szybszej utraty wody z soczewek, a tym samym uczucia dyskomfortu na oku. Warto przed i zaraz po opalaniu zakropić oczy nawilżającymi kroplami do oczu. Wybieraj także soczewki o wysokim stopniu nawodnienia, co dodatkowo ochroni oko przed wysuszeniem na słońcu.

Soczewki a opalanie w solarium

Opalać można się nie tylko latem na plaży. Osoby zażywające kąpieli słonecznych w solarium stają przed podobnym dylematem. Czy powinny przed wejściem do kabiny zdjąć soczewki z oczu? Nie ma takiej potrzeby. W solarium narażony jesteś na mocne promieniowanie UV. Dodatkowo często włączone są nawiewy lub klimatyzacja, które również niekorzystnie wpływają na oczy. Należy zatem je chronić specjalnymi okularami lub po prostu zamknąć powieki na czas sesji w solarium.

Także przed opalaniem w solarium zalecane jest zakropienie oczu kroplami nawilżającymi. Dzięki temu unikniesz podrażnień i zaczerwienienia spowodowanego zbyt szybką utratą wody przez soczewki.

Opalanie na słońcu nie jest przeciwwskazaniem do noszenia soczewek. Warto w tych ekstremalnych warunkach zabezpieczyć oczy przed nadmiernym wysuszeniem. Wystarczy, że przed opalaniem zakropisz oczy nawilżającymi kroplami. Pamiętaj także, aby na ostrym słońcu zawsze chronić oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych. Filtr UV zawarty w soczewkach jest niewystarczający.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

pixelpixel