Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak często badać wzrok, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

2020-04-20
Jak często badać wzrok, gdy nosisz soczewki kontaktowe?

Gdy decydujemy się na noszenie soczewek kontaktowych, podczas pierwszego badania dobieramy moc soczewek i ustalamy wadę wzroku. Potem czeka nas wizyta kontrolna, na której możemy skonsultować swoje wrażenia odnośnie ich użytkowania i ewentualnie wymienić je na inne. Jeżeli zaś jesteśmy stałymi ich użytkownikami, pamiętajmy o regularnych badaniach, by na ewentualne problemy reagować wystarczająco wcześnie.

Pogorszenie wzroku – badanie

Nosząc soczewki kontaktowe na co dzień, ale prowadząc intensywne życie, wzrok może ulec pogorszeniu. Powodami mogą być zmiana rytmu i sposobu pracy, nieodpowiednie warunki czy odstawienie ich na dłuższy czas, spowodowane np. chorobą oczu. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz zmiany, bo w dotychczasowych soczewkach korekcyjnych widzisz gorzej niż kiedyś, zgłoś się do specjalisty. Sprawdzi on, czy wada zmieniła się i, jeżeli tak, pomoże Ci dobrać nowe. Być może pogorszenie widzenia nie wynika z pogłębiającej się wady, a z choroby.

Badanie wzroku u kobiet w ciąży noszących soczewki

Niektóre kobiety w ciąży zauważają pogorszenie widzenia. Zazwyczaj powodują je hormony, które oddziałują na cały organizm, w tym także na oczy. Należy poinformować specjalistę o naszym stanie i przedyskutować z nim, czy noszenie soczewek jest dalej możliwe. Po porodzie i przywróceniu równowagi hormonalnej należy udać się na ponowne badanie, w celu sprawdzenia, jaka jest kondycja naszego wzroku.

Badanie wzroku przy zmianie soczewek

Wraz z wiekiem lub zmianą trybu życia może się okazać, że potrzebujesz innych soczewek kontaktowych. Nie próbuj wybrać ich samodzielnie na podstawie opisów na stronie producentów. To optometrysta jest w stanie, po wykonaniu badania i przeprowadzeniu wywiadu, zasugerować nowe szkła kontaktowe. Niekoniecznie musi chodzić o większą wadę, możesz potrzebować nawilżających soczewek silikonowo-hydrożelowych lub modelu bardziej elastycznego.

Badanie wzroku w soczewkach czy bez?

Jeżeli udajesz się na badanie wzroku spowodowane pogorszeniem widzenia, co najmniej godzinę wcześniej zdejmij soczewki korekcyjne. Zapobiegnie to zaburzeniu wyników. Jeżeli badanie wzroku jest na przykład elementem badania kontrolnego przed podjęciem pracy, można na nie udać się w soczewkach kontaktowych, jeżeli nosi się je na co dzień. Lekarz może poprosić o ich zdjęcie, choć nie jest to regułą. Natomiast badanie przeprowadzane na kierowcach zazwyczaj odbywa się najpierw bez szkieł kontaktowych, a potem w nich, by sprawdzić, jakie problemy ze wzrokiem ma dana osoba.
 
Regularnie wykonujmy badanie wzroku. Soczewki poprawiają widzenie, dbają o ochronę i nawilżenie gałki ocznej, ale nie niwelują wszystkich czynników, które na nie działają. Udajmy się do specjalisty za każdym razem, gdy chcemy szkła zmienić lub zauważymy zmianę w widzeniu.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixel