Jak dbać o soczewki kontaktowe podczas mrozów?
Niektórzy Klienci pytają nas, co się dzieje z soczewkami podczas mrozów, skoro składają się one po części z wody, która przecież zamarza. I czy bezpieczne jest ich używanie zimą? Wyjaśniamy, jak to jest, że nawet Eskimosi i himalaiści mogą używać soczewek bez obaw o zdrowie swoich oczu!
Czy soczewki zamarzają?
Nie, soczewki kontaktowe nie zamarzają. Nawet modele, które charakteryzują się bardzo wysokim stopniem uwodnienia, są odporne na mróz. Współczesne wyroby dostosowane są do temperatur panujących w naszej części świata, pozostając bezpieczne dla użytkownika. Soczewka umieszczona na oku, a dokładniej na rogówce, poddana non stop ruchom gałki ocznej, jest ogrzewana temperaturą oka człowieka. Z drugiej strony zasłania ją powieka podczas mrugania. Ujemna temperatura panująca na zewnątrz nie jest w stanie uszkodzić czy zniszczyć soczewek.
Jak przewozić soczewki korekcyjne zimą?
Skoro założone soczewki są całkowicie bezpieczne, jak sprawa wygląda w przypadku konieczności ich transportu podczas mrozów? Czy w takiej sytuacji możemy schować je do pojemnika, włożyć do walizki, a następnie do bagażnika i ruszyć w trasę? Czy zamawianie soczewek przez Internet jest w zimie bezpieczne? Nie musimy obawiać się o przewożenie soczewek, jeżeli są dobrze zabezpieczone i nie są narażone na przebywanie bez żadnej ochrony w ujemnych temperaturach. Jeżeli są schowane do pojemnika, dalej do bagażu i do auta, tak naprawdę przebywają w temperaturze, która im nie zagraża. To, czego trzeba unikać, to na pewno wrzucenia soczewek kontaktowych do pojemnika, a następnie do plecaka lub torby i udania się na przykład na całodniową wspinaczkę w góry. Długotrwałe narażenie na minusowe temperatury może je zniszczyć.
Soczewki kontaktowe a sporty zimowe
Czy można używać soczewek podczas jazdy na nartach, snowboardzie lub podczas wyprawy w góry? Oczywiście można! Założone na oczy są bezpieczne i bardzo wygodne. Wygodniejsze niż okulary! Można założyć każde gogle, kask, nie ma obawy o uszkodzenie ich podczas upadku. Co więcej, dają ochronę przed promieniami UV, która jest tak ważna również zimą (zaznaczamy, że nie wszystkie modele).
Co się dzieje z soczewkami podczas mrozów?
Musisz zdawać sobie sprawę z tego, jak tak naprawdę zachowują się soczewki kontaktowe podczas mrozów. Kiedy jest zimno, spada wilgotność powietrza i staje się ono suche. Oczy i soczewki potrzebują wtedy nawilżenia. Wiele modeli najnowszych generacji zapewnia bardzo wysoki poziom wiązania wody. Jednak jeżeli mówimy o ekstremalnych warunkach – bardzo niska temperatura na zewnątrz i ogrzewane pomieszczenie wewnątrz – mogą wymagać użycia sztucznych łez, po prostu dla lepszego komfortu. Inaczej mogą pęknąć. Pamiętajmy, że wszystkie tego typu produkty dostosowane są do normalnych warunków, ale niekoniecznie do tych skrajnych. Jeżeli planujesz wycieczkę na koło podbiegunowe, zabierz ze sobą sztuczne łzy.
Jak przechowywać soczewki zimą?
Zima nie ma nic do rzeczy, jeżeli mówimy o przechowywaniu soczewek korekcyjnych w domu. Zazwyczaj dogrzewamy wtedy mieszkania, więc panuje temperatura tzw. pokojowa. Ściągaj soczewki z oczu, odkładaj do pojemniczka z płynem i nie martw się o ich stan. Przechowywanie ich zimą w schowku samochodowym jest zdecydowanie odradzane. Jak już pisaliśmy, mogą one podróżować razem z Tobą, ale nie zostawiaj ich na całą noc w aucie, stojącym na parkingu przed blokiem. To im zaszkodzi. Jeżeli wybierasz się na kilkudniową wyprawę w góry, najlepiej wyposaż się w soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w trybie elastycznym, czyli przez kilka dni i nocy, lub ciągłym (nawet do 30 dób). Unikniesz konieczności ich przechowywania, bo cały czas będą w użyciu.
Jeżeli mieszkasz w Polsce i używasz na co dzień soczewek, nie musisz się obawiać zmian pór roku. Zakładaj i zdejmuj je jak zawsze, i ciesz się ostrością widzenia każdego dnia!