Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o wzrok podczas pandemii koronawirusa?

2020-06-19
Jak dbać o wzrok podczas pandemii koronawirusa?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że duża część z nas, musiała zmienić swoje codzienne funkcjonowanie, przestawiając się na tryb pracy zdalnej. Takie rozwiązanie ma liczne zalety. Między innymi, nie musimy tracić czasu na dojazdy i stanie w korkach, ale ciągłe siedzenie przed monitorem komputera, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Dlatego w tym szczególnym czasie, musimy dbać nie tylko o swoją odporność, ale też wzrok. Dla wielu zbawieniem mogą okazać się nawilżające krople do oczu. A jeśli nosimy soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne, to powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej higienie i dezynfekcji.

Jak zadbać o optymalne warunki dla oczu podczas pracy zdalnej?

Kondycja naszego wzroku w dużej mierze zależy od warunków, jakie stworzymy sobie do pracy (o tym, jak dbać o oczy, gdy cały dzień spędzasz przed monitorem, przeczytasz w tym wpisie). Aby wzrok męczył się jak najmniej, nasze stanowisko pracy powinno znajdować się w miejscu, gdzie jest dopływ naturalnego światła. Jeśli z kolei zdarza nam się pracować po zmroku, wtedy musimy zadbać o główne oświetlenie oraz o lampkę, która znajdzie się na biurku. Sztuczne światło powinno mieć ciepłą barwę, ponieważ jest ona najbardziej przyjazna dla oka. Ważne jest też to, aby nie zbliżać się do monitora na odległość mniejszą niż 50 cm. W przypadku, gdy mimo zachowania wszystkich tych zaleceń, po całym dniu pracy będziemy czuli, że oczy są podrażnione, pieką i łzawią, wtedy powinniśmy sięgnąć po krople nawilżające. Poza pojedynczymi produktami oferujemy też zestawy do nawilżania oczu, takie jak zestaw Blink Intensive Plus. Są to krople o żelowej konsystencji, która sprawia, że efekt nawilżenia utrzymuje się dłużej. Podczas całodniowej pracy warto też stosować ćwiczenia relaksacyjne dla wzroku. Jednym z najprostszych jest przenoszenie wzroku na obiekt, który znajduje się w dali – co najmniej 6 metrów od miejsca, w którym się znajdujemy – co 20-30 minut.

Rodzaje soczewek kontaktowych i ich dezynfekcja

Decydując się na kupno soczewek, musimy podjąć decyzję, czy chcemy, aby były to soczewki roczne, kwartalne, miesięczne, dwumiesięczne, a może jednodniowe? Warto podkreślić, że korzystanie z soczewek w dobie koronawirusa jest bezpieczne. Musimy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie rąk oraz dezynfekcji soczewek kontaktowych. Dużą popularnością cieszą się soczewki jednodniowe. Dzięki takiemu trybowi wymiany, oczy mają czas na regenerację i odpoczynek. To świetny wybór dla osób, które na co dzień noszą okulary, a tylko sporadycznie zakładają soczewki. Jednodniowe soczewki Acuvue Oasys 1-Day with HydraLuxe mają też tę zaletę, że dodatkowo nawilżają oko. Soczewki jednodniowe, to higieniczne rozwiązanie - zaraz po zdjęciu z gałki ocznej, możemy je po prostu wyrzucić. Naszym bestsellerem są też silikonowo-hydrożelowe soczewki dwutygodniowe, np. Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, które zapewniają komfort noszenia w trudnych warunkach. U osób z astygmatyzmem doskonale sprawdzą się soczewki miesięczne, takie jak soczewki Bausch+Lomb ULTRA for Astigmatism, stworzone z myślą o astygmatykach. Soczewkami, które nawilżają oko, poprawiają ostrość widzenia i pomagają uzyskać lepszy kontrast przy astygmatyzmie czy prezbiopii, są miesięczne soczewki Biofinity. Wspomniany produkt to soczewki sferyczne. Oznacza, to, że idealnie ostry obraz otrzymamy w centrum soczewki. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku musimy pamiętać o właściwej higienie rąk. Przed ich założeniem powinniśmy zdezynfekować ręce, a następnie umyć je wodą z mydłem. Ale nie tylko dłonie powinny być czyste. Ta sama zasada dotyczy soczewek. Zestawy do czyszczenia soczewek, jak płyny do soczewek Opti-Free czy marki Cooper Vision, pomogą nam utrzymać je w należytej czystości, usunąć z ich powierzchni osady, złogi, jak również zdezynfekować. Ważne, aby czynność tę wykonywać codziennie. Przy soczewkach wielorazowych niezbędne są też pojemniki na soczewki, które umożliwiają ich sterylne przechowywanie.

Jak zadbać o higienę okularów?

A co z okularami? O te również należy odpowiednio dbać, przecierając szkła miękką ściereczką do okularów z dedykowanym do tego typu powierzchni środkiem czyszczącym. Preparaty do czyszczenia okularów typu Chemax usuwają brud i zabezpieczają soczewkę przed jego ponownym gromadzeniem. Ten rodzaj płynu został specjalnie stworzony z myślą o okularach z powłokami antyrefleksyjnymi. A jeśli mamy problem z tym, że okulary nam parują, powinniśmy sięgnąć po specjalistyczne preparaty. Środki ochrony przed parowaniem Anti Fog doceni każda osoba nosząca okulary - zapobiegają parowaniu lub przyspieszają odparowywanie wody. Ale okulary to nie tylko szkła. Jeśli chodzi o oprawki, to w czasach pandemii możemy je przemywać wysokoprocentowym alkoholem, aby je zdezynfekować. Najpierw należy jednak wykonać próbę na niewielkiej powierzchni, żeby sprawdzić, czy nie dochodzi do reakcji, która zniszczy materiał, z jakiego oprawki zostały wykonane.
 
W czasach walki z koronawirusem ważne jest to, żeby tworzyć sobie jak najbardziej komfortowe warunki pracy, które nie będą obciążały wzroku. Musimy pamiętać też o codziennym dezynfekowaniu okularów i szkieł, na których mogą gromadzić się nie tylko bakterie, ale też wirusy oraz prawidłowym dezynfekowaniu soczewek kontaktowych.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

pixelpixel