Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

 dobranie okularów do twarzy

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ OPRAWY OKULAROWE DO KSZTAŁTU TWARZY? TO ŁATWE! ROZRÓŻNIAMY 5 PODSTAWOWYCH KSZTAŁTÓW TWARZY.

W dzisiejszych czasach okulary korekcyjne to coś więcej niż tylko przedmiot poprawiający jakość widzenia. To również modny gadżet, z pomocą którego możemy bawić się swoim wizerunkiem. Coraz częściej traktujemy okulary jak element biżuterii i dobieramy je tak by dopełniały nasz wizerunek, współgrały z naszym stylem życia, wykonywanym zawodem oraz charakterem. Z całą pewnością odpowiedni dobór okularów do kształtu twarzy może dodać nam pewności siebie i charakteru naszemu spojrzeniu. Zanim więc zdecydujesz się na konkretny model zwróć uwagę na to jaki kształt opraw pasuje do twojej twarzy.

Pierwszą zasadą przy doborze oprawy jest wzięcie pod uwagę jaką posiadamy wadę korekcyjną. Przy wysokich wartościach korekcyjnych warto wybierać bardziej zabudowane ramki z tworzywa. Kiedy już znamy naszą wadę wzroku możemy przejść do wyboru okularów.

JAK OKREŚLIĆ KSZTAŁT SWOJEJ TWARZY?

Zadanie jest dosyć proste. Przede wszystkim należy odsłonić twarz, dlatego jeśli masz długie włosy, to je zwiąż lub zepnij. Następnie stań przed lustrem i odpowiedz na następujące pytania:

1. Która część buzi jest najszersza? Kości policzkowe, szczęka, może okolice skroniowe?
2. Jaki kształt ma Twój podbródek? Czy jest miękki i zaokrąglony, a może ostry lub mocno zaznaczony?
3. Czy Twoje czoło jest wysokie, czy raczej niskie?
4. Wysokość i szerokość twarzy są: takie same, zbliżone czy różne?

Gdy już nasz odpowiedzi na te pytania, to porównaj je z opisami kształtów twarzy poniżej.

TWARZ OKRĄGŁA

Cechy charakterystyczne:

  • wysokość i szerokość twarzy jest zbliżona;
  • relatywnie niskie czoło;
  • pełne policzki;
  • zaokrąglony podbródek;

Twarz okrągła wygląda tak jak brzmi, jest bardziej okrągła, a rysy są miękkie. Z dużym prawdopodobieństwem najszerszą częścią buzi będą kości policzkowe, a elementem typowym będzie zaokrąglony podbródek. Cechą charakterystyczną są równe lub zbliżone proporcje długości i szerokości twarzy.

Jakie oprawy będą pasowały do tego typu twarzy? Przede wszystkim takie, które wyszczuplą i wydłużą rysy twarzy. Mogą to być oprawy kwadratowe, prostokątne o klasycznym kształcie i mocno zaznaczone (tzn. mogą być wykonane z grubszego materiału). Na pewno powinniśmy unikać jednak opraw okrągłych, które uwydatnią owalny kształt twarzy.

Okulary Carolina Herrera VHE775 0700

TWARZ TRÓJKĄTNA

Cechy charakterystyczne:

  • wysokie i szerokie czoło;
  • łagodna linią szczęki;
  • mocno zaznaczony podbródek;

Do takiego typu buzi powinniśmy szukać opraw okrągłych lub zaokrąglonych, kształt motyla także będzie odpowiedni. Świetnie będą się również prezentowały oprawy typu patent lub oprawy na żyłkę. Zdecydowanie osoby o takim owalu twarzy powinny unikać opraw z prostą i masywną, podkreśloną linią brwiową.

Okulary Guess GU 2730 083 Okulary Carrera 8829/V 807

TWARZ OWALNA

Cechy charakterystyczne:

  • najszersze miejsce to linia kości policzkowych;
  • dość wysokie czoło;
  • zaokrąglony, podłużny podbródek;

Jeśli zastanawiasz się jakie okulary do owalnej twarzy wybrać, to mamy dla Ciebie dobrą informację. Do tego typu kształtu pasują praktycznie wszystkie kształty opraw korekcyjnych. Należy pamiętać jednak aby oprawa była przynajmniej tak szeroka jak najszersze miejsce twarzy. Zdecydowanie niepowtarzalnego charakteru dodadzą oprawy okrągłe.

Okulary Moschino MOL 547 ZI9 Okulary Harley-Davidson HD9007 001

TWARZ KWADRATOWA

Cechy charakterystyczne:

  • wysokość i szerokość twarzy jest taka sama lub zbliżona;
  • czoło i podbródek są dość szerokie;
  • linia podbródka, policzków i skroni jest mocno zaznaczona;

 

Powinieneś wybierać okulary, które wysmuklą owal i złagodzą ostre rysy twarzy. Odpowiednimi modelami opraw będą okulary okrągłe lub owalne. Uroku dodadzą z całą pewnością oprawy o kocim kształcie lub pilotki. Unikaj zatem opraw kanciastych o geometrycznych kształtach. Do twarzy kwadratowej polecamy m.in okulary Ray-Ban w stylu "aviator" oraz Converse o okrągłym kształcie. 

Okulary Ray-Ban RB6589 3033 Okulary Converse VCO123 U11Y

TWARZ PODŁUŻNA

Cechy charakterystyczne:

  • pionowa linia podbródka, policzków i skroni;
  • wysokie czoło;

W takim przypadku warto zastosować mały zabieg optyczny aby skrócić twarz. Do tego najlepszy wybór opraw to okulary owalne, o kocim kształcie lub szerokie prostokątne. Zrezygnować należy zdecydowanie z opraw małych (wąskich i o małej wysokości soczewek okularowych) oraz idealnie okrągłych (tzw. lenonki).

Okulary Face a Face SELMA 2 2056 Okulary Hugo Boss BOSS 1081 YZ4


Teraz kiedy już z grubsza wiemy jaki wybór opraw korekcyjnych jest dla Ciebie najlepszy, możesz puścić wodze fantazji i poszukać okularów, które skradną serce i spowodują zazdrosne spojrzenia.

Polecane

pixelpixel