Jak wygląda badanie dna oka?
Badanie dna oka należy do jednych z podstawowych badań wzroku. Jego regularne przeprowadzanie może pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób. Jest bezbolesne i bezinwazyjne. Sprawdź, jak wygląda badanie dna oka i co diagnozuje.
Badanie dna oka – jak wygląda?
Badanie dna oka zazwyczaj wykonywane jest podczas pełnej wizyty okulistycznej. Często lekarz przed badaniem decyduje się na podanie specjalnych kropli rozszerzających rogówkę. Dzięki temu zwiększa przepuszczalność wprowadzanego do gałki światła. Powoduje to, że dalsze struktury oka są lepiej widoczne.
Lekarz okulista za pomocą wziernika ocznego zwanego także oftalmoskopem – narzędzia przypominającego lupę, oświetla gałkę oczną. Lekarz pomimo tego, że trzyma narzędzie blisko gałki – nie dotyka jej. Dzięki temu zabiegowi jest w stanie dokładnie ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych, nerwu wzrokowego czy plamki żółtej.
Ile trwa badanie dna oka?
Jeśli zastanawiasz się, ile trwa badanie dna oka, to odpowiedź pewnie Cię zaskoczy. Badanie nie powinno zająć więcej niż 5–10 min. Jednak musisz zarezerwować sobie o wiele więcej czasu, jeśli lekarz zdecyduje się na podanie kropli rozszerzających źrenicę. Oko zazwyczaj potrzebuje nieco czasu na zareagowanie na lek. Poza tym działanie kropel utrzymuje się przez 5–6 godzin.
Jak się przygotować do badania dna oka?
Badanie dna oka nie wymaga specjalnego przygotowania. Warto jednak pamiętać o zabraniu markowych okularów przeciwsłonecznych, które ochronią oczy pozostające pod wpływem kropel przed nadmiarem światła słonecznego po wyjściu z gabinetu. Najlepiej na badanie udać się z bliską osobą, która Cię odwiezie do domu. Badanie dna oka u dzieci może być nieco bardziej problematyczne. Choć jego przebieg jest taki sam, dobrze jest wcześniej przygotować dziecko na wizytę u okulisty i dokładnie opisać mu, co lekarz będzie na niej robił.
Badanie dna oka – co diagnozuje?
Dzięki badaniu dna oka diagnozuje się wiele schorzeń narządu wzroku w obrębie nerwu wzrokowego czy siatkówki. Lekarz może również wykryć guza mózgu czy choroby krwi, takie jak anemia, nadciśnienie, miażdżyca, a także jest możliwość wykrycia cukrzycy.
Do bardziej precyzyjnych i nowocześniejszych badań dna oka zalicza się tomografię oka – badanie OCT. Na nie lekarz może skierować w przypadku występowania m.in. zwyrodnienia plamki żółtej. Warto regularnie planować wizyty u okulisty wraz z dokładniejszym badaniem dna oka. Dzięki nim lekarz jest w stanie wykryć nie tylko wady wzroku, ale również schorzenia w obrębie gałki ocznej.