Jakie czynniki mogą podrażniać oczy?
Niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jaki tryb życia prowadzimy, wiele czynników podrażnia nasze oczy. Powoduje to nie tylko dyskomfort i problemy z koncentracją, ale może także prowadzić do pogorszenia widzenia. Jakie czynniki najczęściej podrażniają oczy i jak się przed tym chronić? O tym w dzisiejszym artykule.
Czynniki podrażniające oczy
Czynniki powodujące podrażnienia oczu można podzielić na środowiskowe i cywilizacyjne. Większości z nich nie da się uniknąć, ale odpowiednia higiena oczu i dostateczna ilość odpoczynku może skutecznie zniwelować objawy.
Do czynników środowiskowych należy zaliczyć wszechobecny kurz, wiatr czy promienie słoneczne. Wielokrotnie czy to latem, czy jesienią na zewnątrz panuje słoneczna, lecz wietrzna pogoda. Podmuchy potrafią wzbić w powietrze piasek i kurz z ziemi, po czym uderzyć tym ładunkiem prosto w nasze oczy.
Wśród czynników cywilizacyjnych najczęstszą przyczyną podrażnień oczu jest wielogodzinne wpatrywanie się w ekran komputera, telefonu czy telewizora. Nie dość, że wystawiamy wówczas swoje oczy na negatywne światło niebieskie, to jeszcze skupianie wzroku na małym ekranie może przyspieszyć ich zmęczenie. Ośmiogodzinny dzień pracy wiele osób spędza w klimatyzowanych biurowcach. Klimatyzacja i centralne ogrzewanie prowadzi do wysuszenia powietrza, a zbyt mała jego wilgotność również wpływa na nawilżenie gałki ocznej (tutaj przeczytasz o tym, jak zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu).
Oprócz nowych technologii negatywnie oddziałują na nasz zmysł wzroku zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, pochodzące z samochodów czy na wsiach, spowodowane spalaniem śmieci i niskiej jakości węgla w kominkach. Pył zawieszony w powietrzu nie omija nie tylko naszych płuc, ale także oczu.
Na podrażnione i suche oczy skarżą się często użytkownicy soczewek kontaktowych. Ich zła jakość bądź niewystarczająca higiena może powodować podrażnienia i zespół suchego oka.
Objawy i metody zapobiegania podrażnieniom oczu
Podrażnione oczy często wywołują dość duży dyskomfort. Po wielogodzinnej pracy przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu możesz odczuwać nie tylko zmęczenie oczu, ale także ich suchość bądź nadmierne łzawienie.
Czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr i słońce, mogą prowadzić do zaczerwienienia w obrębie gałki ocznej, uczucia ciała obcego w oku czy swędzenia. Nieodpowiednia higiena soczewek z kolei prowadzi do wysuszenia gałki ocznej. Często osoby odczuwają dość duże pieczenie i swędzenie w obrębie narządu wzroku.
Pogłębiające się podrażnienie oczu może przerodzić się w zespół suchego oka, który jest obecnie coraz powszechniejszym problemem. Jak się przed nim uchronić i jak zadbać o swoje oczy?
Przed światłem niebieskim mogą uchronić Cię specjalne okulary do pracy przed komputerem zawierające filtry minimalizujące jego emisję do oka. Pamiętaj jednak, aby w miarę możliwości robić sobie także krótkie przerwy w pracy i skupić wzrok na innym obiekcie niż ekran komputera.
Na zewnątrz z pewnością dużą pomocą będą markowe okulary przeciwsłoneczne, które warto nosić niezależnie od pory roku. Zarówno latem, jak i zimą ochronią wzrok przed niebezpiecznym promieniowaniem ultrafioletowym, a także przed wiatrem i nawiewanym kurzem.
Osoby korzystające z soczewek powinny szczególnie pilnować ich terminu ważności i higieny. Należy pamiętać o zanurzeniu ich w płynie do soczewek kontaktowych na noc, który należy wymieniać codziennie. Dzięki temu pozostaną nawilżone przez cały czas i nie będą powodować dyskomfortu na oku.
Jeśli po całym dniu czujesz, że Twoje oczy są suche i zmęczone, warto wspomóc ich naturalny film nawilżającymi kroplami do oczu. Dzięki nim zniwelujesz również zaczerwienienia wywołane podrażnieniem od soczewek kontaktowych.
Właściwa higiena pracy i oczu może z powodzeniem uchronić Cię przed podrażnieniami. Pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu oczu i ich ochronie za pomocą specjalnie dobranych okularów czy to do pracy przed komputerem, czy przeciwsłonecznych.