Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie okulary przeciwsłoneczne na rower?

2021-04-30
Jakie okulary przeciwsłoneczne na rower?

Na rower zakłada się zazwyczaj wygodny strój przylegający do ciała. Tym także powinny charakteryzować się dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne na rower. Powinny być przede wszystkim wygodne, aby nie spadały przy byle jakim skręcie kierownicą czy jeździe po nierównym terenie. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze okularów na rower?

Filtr chroniący oczy przed promieniowaniem UV

Rowerzyści poruszający się głównie na odsłoniętych drogach asfaltowych nieustannie narażeni są na szkodliwe promieniowanie UV. Warto wspomnieć, że oddziałują one na wzrok także w pochmurne dni. Należy więc odpowiednio chronić swój wzrok szczególnie przy dalekich trasach.

Wybierając okulary do jazdy na rowerze, upewnij się, że mają odpowiedni filtr chroniący oczy przed promieniowaniem UV. Zalecany jest filtr UV400. Warto również upewnić się, że chroni on oczy zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV wysusza oczy, przyspiesza ich zmęczenie, a nawet może prowadzić do wystąpienia chorób w obrębie rogówki czy soczewki. Zatem sportowe okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem są jak kask – obowiązkowe.

Kształt okularów dopasowany do twarzy i aktualnych warunków na trasie

Okulary do jazdy na rowerze powinny dobrze “siedzieć” na nosie. Nie mogą zsuwać się ani spadać w przypadku najechania na kamień czy dziurę. Ostry skręt głowy lub silniejszy podmuch wiatru również nie powinny doprowadzić do ich opadnięcia czy przekrzywienia.

Warto wybierać okulary z gumowymi noskami i zakończeniami nauszników. Dzięki temu okulary nie ślizgają się po skórze, nawet gdy się spocisz lub na zewnątrz zastanie Cię deszcz.

Rowerzyści szosowi często wybierają okulary o panoramicznym kształcie, które zapewniają im szersze pole widzenia. Jest to szczególnie ważne przy mocno pochylonej sylwetce, jaką utrzymują podczas jazdy. Ich okulary są też wąskie, co zapewnia im maksymalną wentylację w upalne dni.

W przeciwieństwie do kolarzy szosowych, rowerzyści MTB częściej sięgają po okulary o szerokich szkłach. W ten sposób chronią większą powierzchnię delikatnej skóry wokół oczu przed uderzeniami małych kamieni czy gałęzi. Podczas jazdy po górskich szlakach czy zjazdu na szutrowej drodze liczy się maksymalne bezpieczeństwo oczu przed urazami mechanicznymi.

Okulary rowerowe polaryzacyjne – czy to dobry pomysł?

Podczas jazdy rowerem ostrość widzenia zmniejszają nie tylko promienie słoneczne bezpośrednio docierające do oka, ale także odbite od jezdni, kałuż czy metalicznych elementów samochodów. Przed nimi nie ochronią okulary z najwyższym filtrem czy ciemnymi szkłami. Potrzebny jest jeszcze jeden filtr – polaryzacyjny. Dzięki niemu rowerzysta jest chroniony przed odbitym światłem słonecznym. Dodatkowo zachowane są wysoki kontrast i dobrze odwzorowane kolory. Okulary rowerowe polaryzacyjne są więc najczęściej wybieranym modelem wśród kolarzy.

Okulary na rower powinny być przede wszystkim wygodne i dobrze dopasowane do kształtu twarzy. Im lepiej przylegają, tym mniej promieni słonecznych dostanie się z boku i od góry. Ponadto powinny być wyposażone w filtry chroniące przed promieniowaniem UV oraz filtr polaryzacyjny.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

pixelpixel