Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są pierwsze oznaki pogorszenia wzroku?

2020-04-16
Jakie są pierwsze oznaki pogorszenia wzroku?

Pogorszenia wzroku nie wolno lekceważyć. Im dłużej nie reagujemy na rozmazany obraz czy nienaturalne przybliżanie gazety do oczu, tym bardziej działamy na swoją niekorzyść. Sprawdź, co powinno skłonić Cię do odwiedzenia specjalisty.

Pogorszenie wzroku – objawy

Objawy, które świadczą o pogorszeniu wzroku, często bywają ignorowane i zrzucane na karb zmęczenia, niewyspania czy stresu. Czasem też nie zauważamy ich, bo z dnia na dzień się do nich przyzwyczajamy – trzymany blisko oczu telefon przed snem lub pochylanie głowy w kierunku komputera to symptomy, które powinny zapalić w naszych głowach czerwoną lampkę. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej występujących objawów pogorszenia wzroku.

Objaw #1 - Niewyraźne widzenie

Choć wydaje się oczywiste, że niewyraźne widzenie jest jedną z podstawowych oznak pogorszenia wzroku, zdarza się, że ją bagatelizujemy. Tłumaczymy sobie, iż nagłe pogorszenie wzroku jest wynikiem przepracowania, sporej ilości czasu spędzanego przed komputerem, złego oświetlenia w pracy. Myślimy, że kiedy skończy się ten intensywny okres, wzrok wróci do normy. To błąd. Niewyraźne widzenie bliży lub dali sugeruje, że oczy potrzebują nie tylko zmiany środowiska pracy lub higieny życia, ale przede wszystkim korekcji. 

Objaw #2 - Mrużenie oczu

Zazwyczaj mrużymy oczy, gdy chcemy skupić się na jakimś punkcie, wyostrzyć go. Jest to normalne, kiedy obiekt jest dość daleko lub jest bardzo mały. Jeżeli jednak zaczynamy mrużyć oczy coraz częściej, patrząc na obiekty, które dotychczas widzieliśmy wyraźnie, oznacza to, że możemy potrzebować wizyty u okulisty. 

Objaw #3 - Przemęczenie oczu

Oczy, które są non stop zmęczone i mimo wczesnej godziny nie dają komfortowego widzenia, również powinny nas zaniepokoić. Nosisz okulary korekcyjne i co rusz zdejmujesz je i przecierasz oczy ręką? Widzisz gorzej, musisz o wiele bardziej skupiać wzrok, a co za tym idzie, wytężać go nadmiernie? Może to być objaw ich przemęczenia albo pogłębienia wady wzroku.

Objaw #4 - Ból oczu lub głowy

Różne przyczyny pogorszenia wzroku mogą prowadzić do odczuwania silnego bólu oczu lub głowy. Mogą przybierać charakter pulsującego kłucia tuż za gałką oczną, ćmiącego bólu w przedniej części głowy itp. Trzeba obserwować, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się niedogodność. Jeżeli jest bezpośrednio związana np. z pracą, należy skonsultować się ze specjalistą. 

Objaw #5 - Pogorszenie efektywności lub koncentracji

Gorsze widzenie to dłużej wykonywana praca, niedokładnie wyrysowany projekt, niedopatrzone szczegóły. Kiedy zaczynasz zauważać, że pojawiają się takie drobne uchybienia, które dotychczas widziałeś i szybko wyłapywałeś, udaj się na konsultację. Być może sprawę rozwiążą dobrze dobrane soczewki korekcyjne lub okulary.

Objaw #6 - Wrażliwość na światło

Jeżeli poranne światło oślepia Cię na kilka minut i towarzyszy mu ból, koniecznie idź do okulisty. To normalne, że wyrwani ze snu reagujemy na intensywne światło zapalone w pokoju, mrużąc oczy. Jednak to zazwyczaj trwa tylko chwilę, potem wzrok się przyzwyczaja. Pogorszenie wzroku lub choroba, mogą być odpowiedzialne za poranny dyskomfort.
 
To, co wpływa na pogorszenie wzroku, to między innymi źle oświetlone stanowisko pracy, brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym, brak ćwiczenia oczu i wiele, wiele innych. Jednak jeżeli zauważymy którykolwiek z objawów, świadczących o tym, że pogorszyło się widzenie, udajmy się do specjalisty, by wraz z nim wyeliminować czynniki, które działają negatywnie oraz dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixel