Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie soczewki wybrać przy sezonowych alergiach?

2020-02-14
Jakie soczewki wybrać przy sezonowych alergiach?

Alergie sezonowe dotykają sporą część społeczeństwa i niestety nie oszczędzają ani okularnika, osoby z soczewkami kontaktowymi, ani kogoś ze świetnym wzrokiem. Mimo tego, że pojawia się wtedy swędzenie, pieczenie i łzy, nie ma konieczności rezygnacji z noszenia soczewek. Czasem wystarczy zmienić je na inne. Na jakie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Soczewki kontaktowe jednodniowe dla alergików

Prawdą jest, że alergikom najlepiej służą soczewki kontaktowe jednodniowe. Każdego dnia zakładają nową parę, zużywają, a pod koniec dnia wyrzucają. Minimalizuje to ryzyko przenoszenia alergenów na powierzchni soczewki. Jest to najbardziej higieniczna opcja, dlatego, nawet jeżeli na co dzień używasz soczewek kontaktowych miesięcznych, kiedy pojawiają się objawy alergii, zamień je na te jednorazowe. Najlepiej stawiać na produkty silikonowo-hydrożelowe, które silnie nawilżają oczy, co jest bardzo istotne. 

Czy soczewki zapobiegają przedostawaniu się alergenów do oczu?

Eksperci nie ustalili jednego stanowiska co do tego, czy soczewka stanowi skuteczną barierę przed alergenami. Są natomiast zgodni co do tego, że uczulające nas pyłki czy zanieczyszczenia nie dostają się tylko przez oczy do naszego organizmu. Absorbujemy je nosem, ustami, skórą i każdym porem ciała. Nawet jeżeli soczewka zabezpiecza przed dostaniem się ich do oka, nie zapobiega alergii samej w sobie. 

Zaprzestanie noszenia soczewek podczas alergii

Sezonowe alergie trwają – jak sama nazwa wskazuje – przez jakiś czas. Można w tym okresie ograniczyć używanie soczewek i zastąpić je okularami. Jednak nie ma takiej konieczności w większości przypadków. Ewentualnie, kiedy alergia jest bardzo silna i uciążliwa, występuje obfite łzawienie, można dla swojego komfortu czasowo zrezygnować z nich. 

Jedynym przypadkiem, kiedy warto – z przyczyn zdrowotnych – odstawić soczewki jest sytuacja, w której alergia przebiega wręcz jak choroba i powoduje infekcję oczu. Wtedy, aby nie przenosić bakterii i nie podrażniać gałek ocznych, najlepiej zrezygnować na czas kuracji ze szkieł kontaktowych.

Czas użytkowania soczewek przy alergii

Jeżeli używamy jednodniowych szkieł, to sprawa jest prosta, wyrzucamy je na koniec dnia. Jednak jeśli stosujemy soczewki kontaktowe miesięczne, możemy rozważyć skrócenie czasu ich użytkowania, by nie przenosić ewentualnych bakterii, a tym samym nie wydłużać trwania objawów alergii. 

Higiena soczewek podczas alergii

Warto pamiętać o tym, by w czasie alergii zachować wzmożoną higienę oczu. Pozwoli to złagodzić objawy i szybciej się ich pozbyć. Pamiętaj, by nie trzeć oczu, nawet jeżeli swędzą. Dbaj też o nawilżanie oczu. Jeżeli nawilżenie soczewek jest zbyt słabe, wspomagaj się sztucznymi łzami. Pilnuj tego, by nie zasypiać z założonymi szkłami kontaktowymi. Nie noś ich dłużej, niż powinieneś i stosuj się do zaleceń producenta. Jeżeli używasz soczewek miesięcznych, pilnuj odpowiedniego ich czyszczenia i przechowywania.

To, czy podczas alergii korzystasz z soczewek kontaktowych, czy zamieniasz je na okulary, pozostawiamy Twojej decyzji. Pamiętaj jednak, że wszelkie objawy uczulenia można leczyć u alergologa. Jeżeli więc Twoje oczy w okresie wiosny utrudniają Ci funkcjonowanie, udaj się do niego, a pewno pomoże złagodzić niedogodności.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

pixelpixel