Materiały opraw okularów - jakie są rodzaje? Od czego zależy cena?
Wybór odpowiednich okularów polega nie tylko na dobraniu szkieł, ale i oprawek. Kryteriów jest bardzo wiele, ale w pierwszej kolejności należy się skupić na materiale wykonania, który determinuje nie tylko ich wygląd, ale i wytrzymałość czy cenę. Jakie oprawki okularów są dostępne na rynku i czym się od siebie różnią?
Materiały opraw okularów – rodzaje
Najpopularniejsze oprawki to te wykonane z plastiku. Jednocześnie są one najtańsze, ale charakteryzują się niską wytrzymałością. Ich estetyka może pozostawiać także wiele do życzenia. Alternatywą jest na przykład octan celulozy, zwany także acetatem – to materiał trwalszy i wygodniejszy w noszeniu. Przypomina nieco plastik, ale wykonany jest głównie z włókien roślinnych. Jest elastyczniejszy i można go prawie dowolnie kształtować, dopasowując do rysów twarzy. Oprawki z octanu celulozy są także lekkie i ekologiczne.
-
tytanowe,
-
ze stopu tytanu i innych metali,
-
ze stali nierdzewnej,
-
monelowe,
-
z metali szlachetnych – na przykład srebrne.
Jak wybierać oprawki do okularów?
Wybierając oprawki, musimy przede wszystkim zastanowić się nad podstawowymi kryteriami, takimi jak:
- cena,
- częstotliwość noszenia,
- posiadane przez nas uczulenia,
- miejsca stosowania okularów.
Inne oprawki powinny być używane przez osoby potrzebujące okularów na co dzień i pracujące fizycznie, a inne mogą być stosowane do okularów korekcyjnych damskich czy dziecięcych.
Oprawki tytanowe
Oprawki tytanowe są najtrwalsze i nie poddają się korozji, dzięki czemu mogą być używane niemal wszędzie i przez każdego. Są także hipoalergiczne, stąd optycy polecają je osobom z uczuleniami na stopy metali zawierające przykładowo nikiel. Są lekkie i wygodne w noszeniu, a ich wyższa cena jest adekwatna do jakości. Nie są jednak aż tak elastyczne i ciężej jest je wymodelować do kształtów twarzy. Jeśli stosujemy okulary na co dzień i zależy nam na ich długowieczności, będzie to odpowiedni wybór.
Oprawki ze stopu tytanu i innych metali
Jeśli nie doskwierają nam reakcje alergiczne przy kontakcie z często stosowanymi metalami, warto zastanowić się nad oprawkami ze stopu tytanu. Są one elastyczniejsze, a w przypadku uszkodzenia można je łatwo naprawić. O wiele łatwiej też je wymodelować i dopasować do kształtów twarzy.
Oprawki ze stali nierdzewnej
To jedne z tańszych oprawek, które - podobnie jak tytanowe – są odporne na korozję, mają niewielką masę i stosunkowo dużą wytrzymałość. Z drugiej strony są dość cienkie, co sprawia, że nie są odpowiednie dla każdego. Szczególnie osoby pracujące fizycznie i narażające okulary na zniszczenia powinny zdecydować się jednak na tytan.
Oprawki monelowe
Oprawki monelowe są wykonane ze stopów różnych metali. Ich dużą zaletą jest cena – to jedne z najtańszych, metalowych oprawek na rynku. Często stosuje się w nich jednak nikiel, który jest substancją uczulającą. Dlatego alergicy powinni zrezygnować z tego typu okularów. Monel jest jednak lekki i wygodny w noszeniu. Świetnie nadaje się do okularów do czytania czy komputera.
Wybór odpowiednich oprawek do okularów nie jest prosty. Te różnią się ceną, wytrzymałością i zdolnością do wywoływania reakcji alergicznych. Przed zakupem warto powiedzieć o swoich oczekiwaniach optykowi, który będzie dopasowywał oprawki. Okulary to często zakup na całe lata, stąd nie warto ani oszczędzać, ani godzić się na kompromisy.