Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze błędy, które popełniamy, nosząc soczewki kontaktowe

2019-10-11
Najczęstsze błędy, które popełniamy, nosząc soczewki kontaktowe

Wiele osób decyduje się na noszenie soczewek kontaktowych. Jedni ze względów estetycznych, inni uważają, że ułatwiają im wykonywanie codziennych czynności. O czym warto pamiętać, nosząc soczewki kontaktowe?

Niewłaściwe czyszczenie soczewek korekcyjnych

Szalenie istotne jest właściwe czyszczenie soczewek kontaktowych, jednak bardzo często o tym zapominamy. Należy zaznaczyć, iż zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się zarówno w przypadku soczewek korekcyjnych dwutygodniowych jak Acuvue Oasys, miesięcznych, jak i kwartalnych. Soczewki kontaktowe jednodniowe po całym dniu noszenia, wystarczy zdjąć i wyrzucić do kosza. Aby zadbać o właściwą higienę, przed rozpoczęciem czyszczenia „kontaktów” należy dokładnie umyć ręce. Soczewkę należy zdezynfekować odpowiednim płynem do soczewek kontaktowych, np. płyn Hy-Care do pielęgnacji wszystkich rodzajów soczewek miękkich oraz jednostopniowym płynem oksydacyjny Refine One Step. Następnie „kontakty” powinny zostać schowane do specjalnego pojemnika na soczewki. Pamiętaj, zostawianie ich na ręczniku papierowym, czy też na „czystym” blacie sprawi, że kurz będący w powietrzu, osadzi się na ich powierzchni, tym samym stwarzając ryzyko wystąpienia infekcji oczu.

Ponowne użycie soczewek jednodniowych

Chcąc zaoszczędzić, szukamy rozwiązań, które z początku wydają się… opłacalne. Nawet jeśli po zdjęciu jednodniowych soczewek, nie widzisz zabrudzeń, nie wykorzystuj ich ponownie, zanim ich nie zdezynfekujesz płynem do soczewek kontaktowych. To nawyk, który może zaowocować powstaniem stanu zapalnego. Niestety wielu początkujących użytkowników soczewek kontaktowych nie widzi w tym nic złego. Lekarze, chcąc zobrazować problem w sposób zrozumiały dla wszystkich, porównują ponowne założenie soczewek korekcyjnych jednodniowych do noszenia tej samej bielizny przez kilka dni z rzędu.

Lekceważenie wizyt kontrolnych

Często zapominamy o wizytach kontrolnych. To błąd! Regularna kontrola wzroku, szczególnie jeśli nosimy soczewki kontaktowe, to konieczność. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż nasz styl życia dynamicznie się zmienia. To samo dotyczy wzroku. Na wizycie kontrolnej dowiemy się, m.in. czy stosowane przez nas soczewki korekcyjne są odpowiednie i czy nie pogłębiła nam się wada wzroku.

Noszenie soczewek korekcyjnych podczas choroby

Soczewek kontaktowych nie powinniśmy nosić w trakcie nawet zwykłego przeziębienia. Dlaczego? Układ odpornościowy skupiony jest na walce z chorobą, w wyniku czego jest on bardzo osłabiony. Istnieje więc większe ryzyko wystąpienia podrażnień, a co za tym idzie, różnych infekcji oczu. Wniosek? Podczas jesiennej grypy, postaw na okulary korekcyjne, a gdy poczujesz się lepiej, możesz powrócić do komfortowych „kontaktów”, które ułatwią funkcjonowanie i wykonywanie codziennych aktywności.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixelpixel