Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne w jednym – na co warto zwrócić uwagę?

2021-05-04
Okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne w jednym – na co warto zwrócić uwagę?

Osoby z wadą wzroku najczęściej wybierają okulary przeciwsłoneczne zerowe. To powoduje, że przy ostrym słońcu albo mrużą oczy, żeby wyraźnie widzieć, albo zakładają pod okulary soczewki kontaktowe. Ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest najwygodniejszym i najlepszym. Po całym dniu z nałożonymi na oczy okularami i soczewkami oczy są wysuszone i zmęczone. O wiele lepszym rozwiązaniem są okulary ze szkłami korekcyjnymi z przyciemnieniem lub fotochromowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Wysoka jakość opraw okularowych

Przeciwsłoneczne szkła korekcyjne możesz wstawić do opraw zarówno okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Istnieją jednak warunki techniczne, które muszą spełnić takie oprawy. Przede wszystkim muszą być wysokiej jakości. Nie warto wybierać tanich oprawek z kruchego plastiku lub łatwo odkształcających się metalowych opraw. Dlaczego? Kiedy wybierasz oprawy z kolekcji okularów przeciwsłonecznych, zastosowane są w nich szkła zerowe. Należy pamiętać, że im większa jest wada wzroku, tym szkła korekcyjne są grubsze. Wybieraj zatem wysokiej jakości markowe okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu masz pewność, że utrzymają także szkła korekcyjne.

Drugim warunkiem jest możliwość zamiany szkieł. W przypadku opraw drucianych sprawdź, czy można je rozkręcić i wyjąć szkła. Z kolei plastikowe oprawy powinny być wyposażone w tzw. fasetę, czyli rowek do montażu szkieł.

Kształt opraw – na co zwrócić uwagę?

Zmiana szkieł na jednocześnie korekcyjne i przeciwsłoneczne nie zawsze jest możliwa w okularach sportowych. Wynika to z mocno wygiętego szkła, często o panoramicznym kształcie. W przypadku takich okularów należy liczyć się z dodatkowymi kosztami - przeciwsłoneczne szkła korekcyjne będą wówczas o wiele droższe.

Okulary powinny być dopasowane do kształtu twarzy, typu urody. Musisz przede wszystkim dobrze się w nich czuć. Okulary przeciwsłoneczne powinny być nieco większe. Wówczas zapewniasz sobie lepszą ochronę przed słońcem. Przy dużej wadzie wzroku może się to wiązać ze znaczną wagą okularów, więc w tej sytuacji lepszym wyborem są nieco mniejsze oprawki. Na szczęście w ofercie marek znajdziesz duży wybór opraw, w których możesz dowolnie zmieniać szkła. Okulary Ray-Ban mogą mieć kształt legendarnych pilotek (aviator) lub lenonek. Wybór należy do Ciebie.

Przyciemnianie okularów korekcyjnych

Aby okulary przeciwsłoneczne spełniały swoją funkcję ochronną, powinny być przyciemnione na ok. 85%. Najczęściej barwi się szkła na kolor zielony, szary i brązowy. Możesz również wybrać okulary z lustrzaną powłoką.

Wybór okularów przeciwsłonecznych z korekcją wady wzroku wymusza jednak noszenie dwóch par okularów. Kiedy wejdziesz do pomieszczenia, ciemne szkła będą już utrudniać patrzenie. Wyjściem z tej sytuacji są okulary ze szkłami fotochromowymi, które przyciemniają się same na skutek wystawienia ich na promienie słoneczne. Ta opcja niesie jednak pewną trudność. Należy wybrać wówczas oprawki, które będą spełniały swoją funkcję i dobrze wyglądały zarówno w wersji korekcyjnej, jak i przeciwsłonecznej.

Osoby z wadą wzroku w słoneczne dni nie są już skazane na zakładanie jednocześnie soczewek i okularów przeciwsłonecznych. Z oferty renomowanych marek wybierz oprawki i wymień w nich szkła na przeciwsłoneczne z korekcją wady wzroku. Możesz wybrać również szkła fotochromowe, które same przyciemniają się na słońcu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixelpixel