Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optyk, okulista, optometrysta – czym się różnią?

2019-10-09
Optyk, okulista, optometrysta – czym się różnią?

Głównym i zarazem wspólnym zadaniem okulisty, optyka i optometrysty jest zadbanie o prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku oraz odpowiednią jakość widzenia. Niemniej jednak każdy z nich naszym wzrokiem zajmuje się w innym stopniu i zakresie. Czym się różnią między sobą? Do kogo udać się, aby rozpocząć leczenie okulistyczne? Kogo systematycznie odwiedzać? Kto doradzi zmianę oprawek? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Okulista, optometrysta, optyk – czym się zajmują?

Okulista określany jest także mianem osoby pierwszego kontaktu. To właśnie do niego zgłaszamy się, gdy pojawiają się problemy z widzeniem, gdy występują regularne bóle oczu i głowy, a także, gdy zostają stwierdzone nieprawidłowości w obrębie narządu wzroku. Wśród okulistów można wyróżnić lekarzy specjalizujących się m.in. w chorobach siatkówki, przedniego odcinka oka, czy też zeza. Ponadto, w zakres kompetencji specjalisty wchodzi także możliwość dobrania odpowiedniej korekcji okularowej oraz dopasowania soczewek kontaktowych, uwzględniając przy tym potrzeby i wymagania osoby ze stwierdzoną wadą wzroku.

Optometrysta odpowiedzialny jest za badanie, a następnie diagnozowanie wad refrakcji, czyli wad wzroku. Podczas wizyty, zostanie wykonany szereg testów, dzięki którym w bardzo dokładny sposób, można sprawdzić wadę wzroku na każdym oku oraz to, jak oczy współpracują ze sobą. Zakres obowiązków specjalisty obejmuje również możliwość wdrożenia rehabilitacji związanej z poprawą jakości widzenia. Optometrysta po konsultacji z pacjentem, dobiera odpowiednią metodę korekcji optycznej. Oprócz okularów i soczewek kontaktowych specjalista odpowiedzialny jest za dobór filtrów barwnych i uszlachetnień, dzięki którym poprawia się jakość widzenia.

Optyk zajmuje się wykonaniem okularów, zgodnie z receptą wystawioną przez okulistę lub na podstawie badania przeprowadzonego przez optometrystę. Określany również zawodem rzemieślniczym, optyk m.in. doradza, jakie soczewki okularowe należy wybrać, przy aktualnie występującej wadzie wzroku. Do specjalisty można także udać się w przypadku uszkodzenia okularów – ten zajmie się ich naprawą i odpowiednią konserwacją. Wielu optyków po ukończeniu studiów podyplomowych może także samodzielnie przeprowadzać badania i dobierać odpowiednie dla pacjenta okulary korekcyjne.

Kiedy się udać do okulisty, optyka i optometrysty?

Jak już zostało wspomniane, wszelkie niepokojące objawy ze strony narządu wzroku należy konsultować z lekarzem okulistą. W przypadku wystąpienia choroby oczu specjalista od razu wdroży leczenie. Ponadto, okulista może także przepisać skierowanie na wyrobienie okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Optometrystę powinny systematycznie odwiedzać osoby, które noszą okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Specjalista sprawdzi, czy wcześniej dobrana metoda korekcji wady wzroku jest nadal odpowiednia, czy też należy dokonać zmian mających na celu poprawę jakości widzenia. Natomiast do optyka powinny udać się osoby, które chcą zmienić oprawę okularową, wymienić szkła kontaktowe, zgodnie z dostarczoną receptą od okulisty lub też naprawić uszkodzone oprawki.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixel