Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych – co oznacza i na co wpływa?

2021-01-20
Przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych – co oznacza i na co wpływa?

Wśród parametrów soczewek znajdziesz wartość o jednostce Dk lub Dk/t. Tymi symbolami oznaczana jest tlenoprzepuszczalność soczewek. Na co wpływa i ile powinna wynosić minimalna jej wartość w soczewkach? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule. Informacje w nim zawarte ułatwią Ci wybór soczewek dopasowanych do Twojego trybu życia. 

Przepuszczalność tlenu w soczewkach kontaktowych

Soczewki kontaktowe są zakładane na rogówkę, która do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu. Rogówka tlen pobiera z otoczenia, ponieważ nie ma w niej naczyń krwionośnych. Z tego względu niezwykle ważne jest to, ile dana soczewka jest w stanie przepuścić tlenu z otoczenia do rogówki. Według najnowszych badań naukowych minimalna wartość tlenoprzepuszczalności w soczewkach powinna wynosić 125 Dk/t. 

Przepuszczalność tlenu a materiał wykonania soczewek

Tlenoprzepuszczalność soczewki wyrażana jest w jednostce Dk. Na jej wartość w dużej mierze ma wpływ grubość związana z materiałem wykonania. Z tego względu najczęściej w parametrach soczewek znajdziesz tlenoprzepuszczalność wyrażoną w jednostce Dk na grubość soczewki, czyli Dk/t. Soczewki wykonane z materiału hydrożelowego pozwalały na przepuszczanie tlenu dzięki zawartej w nich wodzie. Dzisiejsze soczewki produkowane są z dodatkiem gazoprzepuszczalnego silikonu, dzięki czemu zawartość wody przestała wpływać na wartość tlenoprzepuszczalności. Tym samym modele silikonowo-hydrożelowe np. miesięczne soczewki Biofinity, mają o wiele lepsze parametry i pozwalają na przepuszczanie większej ilości tlenu. 

Jak przepuszczalność tlenu wpływa na sposób użytkowania soczewek?

Tlenoprzepuszczalność przede wszystkim ma wpływ na komfort noszenia soczewek. Im większa ilość przepuszczanego tlenu, tym mniejsze uczucie dyskomfortu w oku. Parametr ten pozwala także lepiej dobrać soczewki do noszenia w trybie ciągłym. W tym przypadku tlenoprzepuszczalność musi być naprawdę wysoka, aby zapewnić odpowiednie utlenienie rogówki także w nocy przy zamkniętych powiekach. 

Przykładem mogą być soczewki kontaktowe Alcon, wśród których znajdziesz modele do noszenia w trybie ciągłym. W ich przypadku tlenoprzepuszczalność wynosi aż 175 Dk/t. 

W przypadku najpopularniejszych miesięcznych soczewek kontaktowych tlenoprzepuszczalność wynosi średnio ok. 160 Dk/t, co również jest świetnym wynikiem. Przykładem mogą być popularne soczewki Biofinity. Nieco większą tlenoprzepuszczalność mają soczewki Bausch Ultra - 163 Dk/t.

Przy wyborze soczewek kontaktowych zwróć uwagę na ich tlenoprzepuszczalność, szczególnie gdy chcesz je nosić w trybie ciągłym. Im wyższa wartość tego parametru, tym większy komfort noszenia soczewek przez cały dzień. Dzięki najbardziej renomowanym producentom soczewek, których produkty znajdziesz w naszym sklepie, możesz zapomnieć o uczuciu suchego oka czy kłucia w oku.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixelpixel