Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Refundacja okularów przez pracodawcę – co warto wiedzieć?

2019-10-21
Refundacja okularów przez pracodawcę – co warto wiedzieć?

Zgodnie z obowiązującym prawem, przedstawionym w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, na pracodawcę został nałożony obowiązek refundacji okularów korekcyjnych swojemu pracownikowi. Należy zaznaczyć, że refundacja odbywa się po wcześniejszym przeprowadzeniu badania profilaktycznego, podczas którego okulista zalecił pracownikowi noszenie okularów korekcyjnych do pracy. Dotyczy to pracowników wykonujących swoje zadania na stanowiskach wyposażonych we wszelkiego rodzaju ekrany.

Kto może skorzystać z refundacji okularów korekcyjnych?

  • Pracownik zatrudniony na umowę o pracę, zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Pracy
  • Każda osoba, która korzysta z monitora na stanowisku pracy przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy – zgodnie z definicją zawartą w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. W dokumencie jest wyraźnie wspomniane, że tego typu pracownicy, powinni otrzymać od pracodawcy skierowanie na wykonanie badań profilaktycznych.

Jak wygląda procedura uzyskania refundacji okularów korekcyjnych?

  1. Otrzymanie skierowania na badanie wzroku w celu przeprowadzenia testów profilaktycznych.
  2. Wykonanie badań profilaktycznych.
  3. Dostarczenie do pracodawcy zalecenia lekarza, nakazującego potrzebę stosowania okularów korekcyjnych, w trakcie wykonywania pracy przed wszelkiego rodzaju monitorami.
  4. Zakup okularów korekcyjnych damskich czy męskich. Nie zapomnij poprosić o fakturę! Ta może zostać wystawiona na Twoje dane, jako dane osobiste pracownika.
  5. Złożenie do pracodawcy wniosku o refundację poniesionych kosztów za zakup, zaleconych przez specjalistę, okularów korekcyjnych.

Dofinansowanie do zakupu okularów korekcyjnych – ile wynosi?

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej nie wskazuje, jak wysokie powinno być dofinansowanie przez pracodawcę za okulary korekcyjne. Dokument ten nie wspomina również o częstotliwości, z jaką pracownik może ubiegać się o wskazaną refundację. Zazwyczaj, tego typu kwestie zawarte są w przepisach wewnętrznych danego zakładu pracy, np. w regulaminie wynagradzania. Na kwotę refundacji składa się koszt szkieł o specyfikacji zaleconej przez specjalistę – mogą to być np. szkła blokujące światło niebieskie – oraz koszt opraw (w tym koszt robocizny).

Warto także wspomnieć, że pracodawca może zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne w następujący sposób:

  • Kupić wskazany przez specjalistę model, a następnie wręczyć pracownikowi,
  • Zwrócić koszt zakupu okularów korekcyjnych poniesiony przez pracownika,
  • Zapłacić za wyrobienie okularów korekcyjnych.

Kwota dofinansowania do okularów korekcyjnych jest zwolniona z oskładkowania i opodatkowania. Wspomniane zwolnienie z opodatkowania nie należy się w przypadku, gdy zalecone okulary korekcyjne, nie zostały wykonane na podstawie skierowania wystawionego przez zakład pracy, w którym dana osoba aktualnie pracuje.

Wśród polecanych modeli dla kobiet znajdują się, np. okulary Guess Marciano, czy też okulary Move. Dla mężczyzn natomiast rekomendujemy m.in. okulary Ray Ban RX6378 oraz okulary Carolina Herrera VHE117.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixel