Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sauna a soczewki - czy można nosić?

2019-12-11
Sauna a soczewki - czy można nosić?

Relaks w saunie ma wielu zwolenników. Już krótka wizyta wpływa pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Co jednak z osobami, które stosują soczewki kontaktowe? Niektórzy mówią, że bezwzględnie należy je zdjąć przed wejściem do pomieszczenia. Inni nie widzą problemu w stałym ich noszeniu. Jaka jest prawda?

Po pierwsze – czytajmy regulamin

Każda sauna ma swój regulamin. W niektórych jasno jest wskazane, czy osoby noszące soczewki kontaktowe mogą mieć je założone w kabinie. Jeśli jasno jest napisane, że są one zabronione, nie warto się kłócić z właścicielem. Wygodniej będzie je zdjąć na czas pobytu w saunie. Jeśli jednak nie ma o nich ani słowa, decyzja zależy od nas.

Dlaczego soczewki warto zdjąć przed wejściem do sauny?

Przeciwnicy noszenia soczewek w saunie wskazują przede wszystkim na ekstremalne warunki, które panują wewnątrz. Są to:

  • wysoka wilgotność powietrza,
  • wysoka temperatura,
  • wszechobecna para.

Te czynniki mogą sprawiać, że soczewki zaczną wysychać i powodować podrażnienie oczu. Ich zdjęcie może okazać się później kłopotliwe. Spora wilgotność sprzyja także rozwojowi groźnych dla zdrowia bakterii i grzybów, które mogą osadzać się na soczewkach i spowodować późniejsze problemy ze wzrokiem. Z drugiej strony warto wskazać, że soczewki są wygodniejsze w saunie niż okulary – nie zaparowują się ani nie nagrzewają. Czy więc możemy w jakiś sposób korzystać z wszystkich tych zalet bez narażania się na nieprzyjemne konsekwencje?

Rozwiązania dla osób noszących soczewki

Chcąc skorzystać z sauny, przede wszystkim warto zaopatrzyć się w specjalne krople do oczu, które są dedykowane właśnie osobom noszącym soczewki. Powinny zawierać substancje naturalnie występujące w ludzkich łzach, dzięki czemu delikatnie nawilżą spojówkę i nie wywołują podrażnień. Ich zastosowanie zaraz przed wejściem i po wyjściu z sauny uchroni nas przed wysuszeniem, ułatwi zdjęcie soczewek i zapobiegnie dalszym nieprzyjemnościom.

Warto przemyśleć także zastosowanie tzw. soczewek kontaktowych jednodniowych. Są tanie i wygodne, zapewnią nam komfort w saunie, a tuż po wyjściu możemy je zdjąć i założyć te standardowe. Unikniemy w ten sposób możliwych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Nie zapominajmy, żeby także użyć kropli, które ochronią nasze spojówki.

Pamiętajmy, że każdy z nas inaczej reaguje na wilgoć i wysoką temperaturę przy noszeniu soczewek. Mimo zastosowania kropli czy produktów jednorazowych może się okazać, że oko zostanie podrażnione i wysuszone. Wówczas konieczne będzie zdjęcie soczewek przed wejściem do sauny – bez względu na regulamin czy podjęte środki ostrożności. O tym przekonamy się już po pierwszej wizycie.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

pixelpixel