Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Soczewki hydrożelowe a silikonowo-hydrożelowe. Czym się różnią?

2021-02-02
Soczewki hydrożelowe a silikonowo-hydrożelowe. Czym się różnią?

Soczewki hydrożelowe czy silikonowo-hydrożelowe? Czy różnice pomiędzy nimi są na tyle duże, aby brać pod uwagę materiał wykonania przy ich wyborze? Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Aby wybrać najlepszy model soczewek kontaktowych, dowiedz się, jak materiał wykonania oddziałuje na ich parametry. 

Soczewki hydrożelowe

Soczewki hydrożelowe swoją największą popularność przeżywały w latach 80. i 90. XX wieku. Materiał, z którego są wykonane, wiąże dużą ilość wody, dzięki czemu jej zawartość w soczewkach jest bardzo wysoka. Niektóre modele potrafią mieć nawet 78% wody. 

Ilość wody wpływa na dużą elastyczność soczewek hydrożelowych, co poprawia komfort ich noszenia. Nie wysychają, dzięki czemu nawet pod koniec dnia nie powodują dyskomfortu na oku. Niestety materiał ten nie jest gazoprzepuszczalny. Niezbędny dla rogówki tlen jest przekazywany za pośrednictwem wody. Dlatego ich tlenoprzepuszczalność jest niska – w okolicach 20 Dk/t.  

Z powodu dużej elastyczności materiału, soczewki hydrożelowe są mniej trwałe. Łatwo jest je uszkodzić. Ponadto nieco trudniej się je zakłada, ponieważ materiał łatwo się wygina. Dodatkowo w soczewkach tych częściej można zaobserwować gromadzenie się złogów pochodzących z filmu łzowego. 

Dla kogo są soczewki hydrożelowe?

Soczewki hydrożelowe pomimo tego, że są dziś mniej popularne, mają grono swoich zwolenników. W przypadku niektórych schorzeń są także wręcz polecane przez okulistów. Modele o większej zawartości wody są często wybierane przez osoby noszące je w trybie jednodniowym. Dzięki temu mogą cieszyć się dużym komfortem noszenia przy minimalnym ryzyku ich zniszczenia. Soczewki jednodniowe, a także o dłuższym trybie wymiany, wykonane z materiałów hydrożelowych polecane są osobom pracującym przed monitorem, alergikom i osobom z zespołem suchego oka. 

Świetnym przykładem tego rodzaju soczewek kontaktowych mogą być Biotrue ONEday firmy Bausch+Lomb. W ich przypadku zawartość wody wynosi aż 78%, z kolei tlenoprzepuszczalność 42 Dk/t. 

Soczewki silikonowo-hydrożelowe 

Najnowsze rozwiązania technologiczne pozwalają na stworzenie soczewek silikonowo-hydrożelowych. Dodatek silikonu spowodował, że soczewki kontaktowe są sztywniejsze, dzięki czemu łatwiej jest je założyć na oko. Ponadto silikon jest materiałem o lepszych właściwościach gazoprzepuszczalnych. To spowodowało, że soczewki silikonowo-hydrożelowe przepuszczają o wiele więcej tlenu do oka. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko infekcji i chorób rogówki. 

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są także wytrzymalsze. Wydłuża to czas ich stosowania. W tego rodzaju soczewkach przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym można nawet spać. Z pewnością docenią to osoby o bardzo dużych wadach wzroku. 

Soczewki Cooper Vision cechują się nie tylko świetną tlenoprzepuszczalnością, ale także wysoką zawartością wody, co w soczewkach silikonowo-hydrożelowych jest bardzo dużą zaletą. W niektórych modelach zawartość wody może nawet sięgać 48%. Podobne parametry osiągają soczewki Acuvue.

Dla kogo są soczewki silikonowo-hydrożelowe?

Soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą stosować wszyscy. Warto jednak dobrać odpowiedni tryb wymiany. Soczewki dwutygodniowe lub miesięczne są najczęstszym wyborem dla osób, które noszą soczewki na zmianę z okularami. Osoby noszące jedynie soczewki często wybierają nieco krótszy tryb wymiany. Z kolei osoby pracujące w trudnych warunkach, np. w pomieszczeniach o dużym zapyleniu, powinny wybierać soczewki jednodniowe. 

Zarówno soczewki hydrożelowe, jak i silikonowo-hydrożelowe są dostępne w naszym sklepie internetowym. To, który rodzaj w Twoim przypadku lepiej się sprawdzi, zależy głównie od Twoich preferencji, komfortu i chorób towarzyszących.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixelpixel