Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sygnały, które wskazują, że poszukiwanie soczewek jeszcze się dla Ciebie nie skończyło

2020-03-10
Sygnały, które wskazują, że poszukiwanie soczewek jeszcze się dla Ciebie nie skończyło

Soczewki korekcyjne dobieramy do wady wzroku oraz indywidualnej krzywizny oka. I o ile z tego pierwszego aspektu zazwyczaj bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę, tak często nie mamy pojęcia, jak wygląda nasza gałka oczna. W dobrze dobranych soczewkach będziemy prawidłowo widzieć i co najważniejsze, nie będziemy czuć ich obecności.

Skutki noszenia soczewek o źle dobranej mocy

Nieprawidłowo dobrana moc soczewek będzie dawać o sobie znać w różny sposób. Poniżej te najczęściej spotykane. Należy pamiętać, że o ile zbyt słaba moc soczewek po prostu nie poprawi widzenia i może pogłębiać dotychczasową wadę, tak zbyt mocne mogą nawet wzrok uszkodzić.

Objawy źle dobranej mocy soczewek:

  • nieprawidłowe widzenie, zła ostrość,
  • bóle oczu,
  • bóle głowy,
  • bardzo częste mruganie,
  • łzawienie,
  • zapalenie spojówek.

Źle dobrana średnica soczewek

Zbyt ciasne soczewki kontaktowe powinniśmy od razu poznać po tym, że czujemy je na oku. Nałożone, nie poruszają się wraz z gałką oczną. Kiedy patrzymy góra-dół, przesuwają się one wolniej niż oko, co jest wyraźnie odczuwalne. Choć na początku może nam się wydawać, że soczewka pasuje i ma dobrą średnicę, szybko okazuje się, że spada. Zaczynamy odczuwać wtedy ból i lekkie kłucie. Długotrwałe noszenie zbyt ciasnych szkieł kontaktowych prowadzi do niedotlenienia oka i powstania obrzęku na rogówce. Koniec końców może to doprowadzić do neowaskularyzacji, a ona do ślepoty.

Zbyt luźne soczewki kontaktowe także będziemy na oczach wyczuwać. Podczas patrzenia góra-dół lub lewo-prawo będą nadmiernie się przesuwać. Powoduje to dyskomfort i podrażnienie. Krawędzie szkieł mogą odkształcać się, dając ewidentne uczucie niedopasowania i bólu. Zbyt luźne soczewki korekcyjne nie poprawiają widzenia w oczekiwanym stopniu. Jakość widzenia spada i zmienia się, w zależności od tego, jak aktualnie układa się soczewka i gdzie się znajduje.

Źle dobrana sztywność soczewek

Sztywność soczewek możemy określić jako zdolność do układania się na rogówce i dopasowywania do niej. Wysoki parametr sztywności oznacza mało elastyczną soczewkę, czyli prawdopodobnie komfort jej noszenia będzie niższy, bo może przemieszczać się na oku. Jeżeli jednak wybierzemy model zbyt elastyczny, nie zapewni on prawidłowego widzenia. Jest to bardzo istotny argument za tym, by swoje pierwsze soczewki wybrać ze specjalistą, by poznać sztywność, która jest dla nas odpowiednia.

Jeżeli chcemy zmienić soczewki na inne, możemy zakupić szkła jednodniowe, by móc przetestować dopasowanie danego modelu do własnych preferencji. Jeżeli pasuje nam ich sztywność, dobrze przylegają, prawidłowo widzimy, możemy po okresie testów kupić parę na dłuższy czas. Jeżeli jednak nigdy nie mieliśmy do czynienia z soczewkami korekcyjnymi, swoje pierwsze wybierzmy ze specjalistą, przymierzając i testując różne modele.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

pixelpixel