Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Syndrom widzenia komputerowego – objawy

2020-04-28
Syndrom widzenia komputerowego – objawy

Syndrom widzenia komputerowego może dotknąć każdego, kto pracuje przy komputerze lub spędza dużo czasu przed ekranem smartfona. Pierwsze objawy powinny skłonić nas do zmiany sposobu pracy lub spędzania wolnego czasu. Sprawdź, co powinno nas zaniepokoić i kiedy udać się do okulisty.

Syndrom widzenia komputerowego – co to jest?

Syndrom widzenia komputerowego (CVS – Computer Vision Syndrome) to przeciążenie oczu spowodowane długą pracą przed ekranem. Nie zawsze kluczowy jest tutaj komputer. Zespół ten dotyka także osoby spędzające dużo czasu przed tabletem, smartfonem, telewizorem lub innym urządzeniem z wyświetlaczem. Im dłużej wpatrujemy się w ekran, tym większy dyskomfort odczuwamy. Ustępuje zazwyczaj po odstawieniu czynnika go powodującego lub wprowadzeniu zmian, poprawiających komfort pracy.

Objawy syndromu widzenia komputerowego

Objawy syndromu widzenia komputerowego są powiązane z przemęczeniem oczu. Są to między innymi:

  • wyraźny dyskomfort podczas patrzenia,
  • suchość oczu lub nawet zespół suchego oka,
  • progresywne zmiany refrakcji (pogorszenie widzenia),
  • nieostre widzenie,
  • zaburzenia widzenia barwnego,
  • bóle głowy,
  • podrażnienie oczu,
  • zaczerwienie oczu,
  • zapalenie spojówek, 
  • bóle w okolicy szyi i barków. 

Objawy te należy skonsultować z lekarzem. Okulista, po wykonaniu dokładnego badania i wywiadu z pacjentem, może stwierdzić wystąpienie CVS.

Syndrom widzenia komputerowego – co zrobić?

Syndrom widzenia komputerowego nie jest traktowany jako choroba. Jest on efektem długotrwałego zmęczenia oczu i można go zredukować. Nie można natomiast go bagatelizować. Może bowiem prowadzić do poważnych schorzeń i wad. Lekarz, który stwierdzi CVS, powinien przekazać zalecenia dla pacjenta. Będą to na pewno: ergonomiczne stanowisko pracy, przebywanie w wietrzonych pomieszczeniach, wilgotność powietrza nie mniejsza niż 50%, ustawienie optymalnego kontrastu i jasności na ekranie, przerwy w korzystaniu z urządzenia, okulary z powłoką antyrefleksyjną, nawilżające soczewki kontaktowe, ćwiczenie oczu oraz stosowanie kropli nawilżających.
 
Zespół widzenia komputerowego może dotknąć tak samo osoby noszące soczewki kontaktowe, okulary, jak i te ze zdrowym wzrokiem. Zwracamy szczególną uwagę na to, że bagatelizowanie go może prowadzić do zapalenia spojówek, ale też poważniejszych schorzeń. Jeżeli na co dzień musisz spędzać dużo czasu przed ekranem, w wolnych chwilach idź na spacer, patrz w dal, zmuszaj oczy do podążania za zwierzętami czy ptakami. To dla nich relaks, który przyczyni się do ich zdrowia.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixel