Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Uszkodzenia soczewek – jak im zapobiec?

2021-02-05
Uszkodzenia soczewek – jak im zapobiec?

Soczewki korekcyjne hydrożelowe ze względu na miękki i elastyczny materiał są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak nie uniknie się ich także w przypadku nieco twardszych soczewek silikonowo-hydrożelowych. Na szczęście odpowiednia uważność i pielęgnacja pomoże Ci zminimalizować ryzyko uszkodzenia soczewek kontaktowych przed terminem ich wymiany. 

Możliwe uszkodzenia soczewek

Soczewki mogą ulec uszkodzeniom mechanicznym. Przy złej obsłudze mogą pęknąć, zarysować się lub wyszczerbić. Ryzyko uszkodzenia zwiększa się wraz z utratą wody przez soczewkę. Całkowicie wysuszone soczewki kontaktowe nie nadają się już do noszenia. 

Odpowiednia pielęgnacja i sposób zakładania czy zdejmowania miesięcznych soczewek kontaktowych jest niezwykle ważny. Każde uszkodzenie na ich powierzchni może podrażnić rogówkę lub przyspieszyć utratę wody. Wszystko to prowadzi do zwiększenia ryzyka infekcji wirusowej lub bakteryjnej rogówki. Stany chorobowe tego narządu często są bolesne i trudne w leczeniu. 

Jak zapobiegać uszkodzeniom soczewek?

Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, które znajdziesz poniżej, aby uniknąć uszkodzeń soczewek. Dzięki temu wymienisz je dopiero wtedy, gdy skończy się termin ich przydatności. 

  • Zachowaj ostrożność przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych

Do uszkodzeń mechanicznych najczęściej dochodzi podczas zakładania lub zdejmowania soczewek. Nigdy nie łap za soczewkę paznokciami. Do zakładania i zdejmowania jej z oka używaj jedynie opuszków palców. Uważaj także przy codziennym myciu soczewek. 

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie soczewek kontaktowych

Im soczewka jest bardziej wysuszona, tym jest podatniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu niezwykle ważne jest utrzymanie jej odpowiedniego nawilżenia. Jak to zrobić? Za pomocą płynu do soczewek kontaktowych. Przy każdorazowym odkładaniu soczewek do pojemnika sprawdź poziom płynu. Soczewka musi być całkowicie w nim zanurzona. Jeśli jej brzeg będzie wystawał ponad poziom płynu, może łatwo przykleić się do pojemnika. W takim wypadku, przy wyjmowaniu może ulec uszkodzeniu. 

Jeśli w ciągu dnia poczujesz na oku soczewkę (prawidłowo dobrane szkła kontaktowe są niewyczuwalne podczas noszenia), może to oznaczać, że poziom jej nawodnienia jest zbyt niski. W tym przypadku użyj kropli nawilżających do oczu

  • Odpowiednie czyszczenie i przechowywanie soczewek kontaktowych

Po każdym zdjęciu soczewek z oka należy je dokładnie umyć. Używaj do tego specjalnego płynu do soczewek. Unikaj kontaktu soczewek z wodą, która może je wysuszyć i uszkodzić. Mycie soczewek w płynie pozwala przedłużać ich żywotność. Dzięki niemu zmywasz z powierzchni soczewki pozostałości filmu łzowego i wszelkie drobnoustroje. Jednocześnie utrzymujesz stały poziom ich nawodnienia. 

Odpowiednia pielęgnacja i ostrożność przy zakładaniu i zdejmowaniu soczewek kontaktowych pozwoli Ci uniknąć ich uszkodzenia. Dzięki temu oszczędzisz na wymianie soczewek, a także zmniejszysz ryzyko chorób rogówki.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixelpixel