Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Z bliska i z daleka, czyli wybieramy soczewki progresywne

2019-09-27
Z bliska i z daleka, czyli wybieramy soczewki progresywne

Mówi się, że soczewki progresywne to arcydzieła optyki. Wszystko to za sprawą strefy progresji, dzięki której możliwe jest płynne przejście pomiędzy dalą a bliżą i na odwrót. Aktualnie na rynku dostępne są różne modele soczewek kontaktowych progresywnych, dzięki czemu dopasowanie ich do indywidualnych wymagań jest intuicyjne i proste. Dlaczego korzystamy z tego typu szkieł kontaktowych? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Dlaczego soczewki progresywne stały się popularne?

Czy wiesz, że już po czterdziestym roku życia w efekcie starzenia się organizmu spada również jakość widzenia przedmiotów znajdujących się w pobliżu? Starczowzroczność, inaczej określana mianem prezbiopii dotyczy każdego z nas – u jednych pojawia się około czterdziestego roku życia, u innych chwilę później.  Zazwyczaj po odkryciu wspomnianej dolegliwości, wybieramy się na konsultację optometryczną. Optometrysta po stwierdzonej starczowzroczności zaleca noszenie okularów do tzw. bliży, znanych również jako okulary do czytania. Jak sama nazwa wskazuje, model ten zapewnia komfortowe widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Gdy jednak spojrzymy na dalszy plan, obiekty tracą swoją ostrość, są rozmazane, a przez to też niewidoczne. W związku z tym, należy zdecydować się na drugą parę okularów, która gwarantuje komfortowe widzenie przedmiotów położonych w dali. Jak można słusznie spostrzec, tego typu rozwiązanie nie jest ani komfortowe, ani funkcjonalne. Obowiązek pamiętania o dwóch parach okularów sprawia, że zaczynamy nosić je niczym szalik, ciasno zawiązany na szyi. To natomiast nie jest estetyczne, a przede wszystkim niebezpieczne.

Blisko, a jednak daleko – soczewki progresywne w funkcjonalnym wydaniu

Współczesny postęp technologii zaproponował rozwiązanie doskonałe – soczewki kontaktowe progresywne, które są idealnym połączeniem, gwarantującym płynne przejście pomiędzy bliżą a dalą. Soczewka ta charakteryzuje się zmiennymi wartościami mocy (dioptriami) w różnych częściach szkła. Patrząc prosto, wykorzystujemy partię górną, natomiast chcąc przeczytać np. etykietę produktu trzymanego w ręku, używamy dolnej części soczewki kontaktowej. Ze względu na ich niezastąpioną funkcjonalność, na rynku pojawiają się kolejne odsłony tego typu szkieł kontaktowych, które mają zadbać o jeszcze większy komfort nie tylko w noszeniu, ale także ostrym widzeniu, niezależnie od położenia obiektów.

Jak wybrać soczewki kontaktowe progresywne?

Podczas wyboru odpowiednich soczewek kontaktowych, należy zwrócić uwagę na parametr dotyczący wielkości dodatku do bliży, określany również mianem addycji. Addycja, w skrócie „add”, jest różnicą korekcji sferycznej bliży i dali. Parametr ten z reguły zawiera się w przedziale od 0,75 do 3,50. Należy zaznaczyć, iż zawsze jest on wartością dodatnią. Część producentów podaje go jako matematyczny zapis, np. od 0 do +1,5 oraz od +1,5 do +2,5, inni natomiast upraszczają tę specyfikację, opisując ją jako dodatek w formie tekstowej (Low, Med, Hi). Wśród rekomendowanych soczewek kontaktowych progresywnych wyróżniamy m.in. soczewki Air Optix Plus HydraGlyde Multifocal (wysokie nawilżenie przez cały dzień użytkowania), soczewki 1-Day Acuvue Moist Multifocal (innowacyjna technologia Intuisight, która dopasowuje sferę optyczną do zmieniającej się w gałce ocznej szerokości źrenicy) oraz soczewki Biofinity Multifocal (technologia Balanced Progressive, odpowiedzialna za stworzenie kilku stref korygujących wzrok).

Warto wspomnieć, iż jedynie dopasowanie soczewek multifokalnych przez specjalistę, optometrystę – kontaktologa gwarantuje dobrą jakość widzenia.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

pixelpixel