Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zadbaj o oczy latem, czyli jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

2019-06-25
Zadbaj o oczy latem, czyli jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?
Wybór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych to temat rzeka. Przybiera on na sile szczególnie podczas lata, gdy natężenie promieni słonecznych jest zdecydowanie największe w porównaniu do pozostałych pór roku. Postanowiliśmy więc zadbać o Twoje oczy. W związku z tym w dzisiejszym artykule sprawdzamy, jaki wpływ na wzrok ma słońce i promienie UV. Podpowiadamy także, jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i odpowiadamy, dlaczego najlepszym wyborem są modele markowe.

Wpływ słońca i promieni UV na wzrok

Nagłówki gazet czy tytuły w popularnych programach śniadaniowych, szczególnie w okresie letnim, podejmują temat promieniowania UV i jego negatywnego wpływu na skórę człowieka. Nie każdy jednak wie, że ekspozycja wzroku na promieniowanie ultrafioletowe również jest bardzo ryzykowna. Znikoma ochrona przed słońcem może prowadzić do szybszego rozwoju choroby o nazwie AMD (zwyrodnienie plamki), a co za tym idzie, także do całkowitej utraty wzroku.

Istnieją trzy rodzaje promieniowania ultrafioletowego, z czego dwa są bardzo niebezpieczne dla człowieka – to promieniowanie UVA i UVB (promieniowanie UVC jest niegroźne, ponieważ nie dociera ono do powierzchni ziemi). Podążając za schematami dotyczącymi ekspozycji skóry na słońce, wspomnielibyśmy o wakacyjnym południu, kiedy to natężenie promieni słonecznych jest najsilniejsze. Niemniej jednak dla wzroku szkodliwe są inne przedziały czasowe w ciągu dnia. To w szczególności godzina 9:00 rano oraz przedział od 14:00 do 15:00 po południu. Słońce w południe nie jest tak szkodliwe dla wzroku, ponieważ znajduje się ono wysoko nad głową, dzięki czemu oczy chronione są przez łuki brwiowe.

Oprócz wyżej wspomnianej choroby AMD specjaliści zaprezentowali inne schorzenia związane ze szkodliwą i zarazem nadmierną ekspozycją oczu na promieniowanie UV. Wśród problemów ze wzrokiem możemy wyróżnić m.in. zaćmę, posłoneczne uszkodzenie rogówki, a nawet nowotwory skóry powiek i oczu (czerniak naczyniówki).

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Najistotniejszym aspektem związanym z ochroną oczu, przed szkodliwymi promieniami UV, jest zakup odpowiednio dobranych okularów przeciwsłonecznych. Jak zostało wspomniane, niebezpieczne jest promieniowanie ultrafioletowe typu UVA i UVB, dlatego też wybierając dany model, zwróć uwagę na to, czy posiada on certyfikat poświadczający tego typu zabezpieczenie. Produkt powinien także mieć oznaczenie CE, które określa zgodność z europejskimi standardami bezpieczeństwa. Należy zaznaczyć, iż tylko markowe okulary przeciwsłoneczne spełniają wszystkie powyższe wymogi. Nie można oczekiwać, iż produkt dostępny w sklepie internetowym za 4 złote, będzie gwarantem tej samej ochrony, co model kosztujący 400 zł. Wśród polecanych są okulary Tom Ford, Gucci, Guess czy Tommy Hilfiger. Warto wspomnieć, iż markowe okulary przeciwsłoneczne nie pełnią jedynie funkcji ochronnej, są także ciekawym dodatkiem do każdej letniej stylizacji. Podczas wyboru zwróć uwagę na aktualnie obowiązujące trendy i własne poczucie komfortu. Okulary Gucci, Guess, Tommy Hilfiger czy okulary Tom Ford to minimalistyczne i pełne klasy propozycje, które na pewno nie okażą się jedno-sezonową zachcianką.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixelpixel