Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zdrowe oczy, czyli czego nie lubi Twój wzrok?

2019-10-05
Zdrowe oczy, czyli czego nie lubi Twój wzrok?

Codziennie spędzamy bardzo dużo czasu przed ekranem telefonu komórkowego, telewizora, czy też komputera. Jak to oddziałuje na nasz wzrok?

Układ optyczny oka nastawia się, aby patrzeć do bliży. Bezustanne wpatrywanie się w niewielki ekran, sprawia, że jeśli zwrócimy wzrok na obiekt położony w oddali, przez chwilę obraz jest nieostry, rozmazany. Napięcie akomodacyjne w oku może prowadzić do rozwoju krótkowzroczności. Istotne jest, aby co kilka godzin, najlepiej co 2-3 godziny, robić sobie przerwy, polegające na patrzeniu w dal i skupieniu wzroku na przedmiotach znajdujących się przynajmniej 10 metrów od nas.

Długotrwałe patrzenie w ekran urządzenia mobilnego czy monitor może także prowadzić do podrażnienia oka. Skupienie całej uwagi na aktualnej czynności, którą wykonujemy, sprawia że powieki rzadziej mrugają. Wtedy pojawia się w oku uczucie pieczenia i kłucia. Wrażenie obecności ciała obcego we wnętrzu wywołuje naturalny odruch pocierania powiek, w wyniku czego spojówki są zaczerwienione i obrzęknięte.

Intensyfikację objawów mogą spowodować także niskiej jakości soczewki kontaktowe. Warto postawić na modele wykonane z materiału hydrożelowego, np. Acuvue Oasys with Hydraclear lub Air Optix plus HydraGlyde, które zadbają o odpowiednie nawilżenie oka w ciągu dnia. Pamiętaj także o pielęgnacji soczewek kontaktowych. Nieprawidłowe przechowywanie i niedokładna dezynfekcja szkieł może prowadzić do wystąpienia infekcji oczu. Jeśli jest to możliwe, do pracy przed monitorem stosuj soczewki okularowe z powłokami Blue Control/Blue Blocker lub tradycyjne szkła okularowe mineralne. To specjalna bariera, która chroni wzrok przed szkodliwym promieniowaniem pochodzącym z ekranów laptopów, telewizorów i komputerów.

Klimatyzacja, sezon grzewczy, zadymiona przestrzeń – jak chronić wzrok?

Intensywnie działająca klimatyzacja w biurze, rozkręcone grzejniki w domowej przestrzeni skutecznie wysuszają powietrze. Problem wysychania oczu nieprzyjemnie nasila się, powodując jedynie dodatkowe obciążenie dla zmęczonego wzroku. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie nawilżaczy, zarówno w domu, jak i pracy. Do bezpośredniego zwilżenia oka zalecane jest stosowanie zwykłej soli fizjologicznej (0,9%) lub sztucznych łez. Natomiast jeśli chodzi o zadymioną przestrzeń… tej po prostu najzwyczajniej w świecie unikaj.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixel