Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, zapobieganie

2021-01-14
Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, zapobieganie

Jeśli dokucza Ci uczucie piasku pod powiekami, a Twoje oczy “trzeszczą” i pieką, możliwe, że cierpisz na zespół suchego oka. Jest to często diagnozowana grupa schorzeń, której przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie aparatu łzowego oka. Brak odpowiedniego nawilżenia może powodować wymienione wyżej dolegliwości. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na temat zespołu suchego oka, objawów i sposobów leczenia tego schorzenia. 

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka związany jest z nieprawidłowościami w obrębie aparatu łzowego. Same łzy mają bogaty i różnorodny skład. Na film łzowy składa się warstwa tłuszczowa, wodna i śluzowa. Każda z nich jest niezbędna do utrzymania prawidłowego nawilżenia rogówki. Zespół suchego oka może dotyczyć zarówno przypadków, w których oko produkuje zbyt mało, zbyt dużo filmu łzowego, jak i o zmienionym składzie. 

Przyczyny zespołu suchego oka

Przyczyny wystąpienia zespołu suchego oka są różne. Często jest on związany z wiekiem i chorobami towarzyszącymi albo czynnikami środowiskowymi. Ogólnie można je podzielić na:

Przyczyny środowiskowe:

 • Duże zapylenie powietrza i jego zanieczyszczenie
 • Praca w pomieszczeniu klimatyzowanym
 • Długotrwała praca przy monitorze komputera

Choroby w obrębie aparatu wzrokowego:

 • Złe funkcjonowanie gruczołów Meiboma
 • Laserowa korekcja wzroku
 • Alergiczne zapalenie spojówek

Noszenie soczewek kontaktowych również zwiększa ryzyko zachorowania.

Inne choroby towarzyszące:

 • Trądzik różowaty
 • Cukrzyca
 • Zespół Sjögrena
 • Choroby tarczycy
 • Reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby autoimmunologiczne

Związane z przyjmowaniem leków m.in.:

 • Psychotropowych
 • Antykoncepcyjnych
 • Przeciwhistaminowych 

Zespół suchego oka – objawy 

Objawy zespołu suchego oka mogą znacznie obniżyć komfort życia osób cierpiących na to schorzenie. Pacjenci najczęściej wymieniają wrażenie ciała obcego zalegającego pod powiekami np. piasku, co wywołuje ból. Zgłaszane jest także uczucie swędzenia oka, zaczerwienie czy obrzęki powiek. Ponadto w kącikach oczu można zauważyć zbierającą się ropną wydzielinę. Nasilenie objawów bezpośrednio wpływa na pogorszenie widzenia i zamazany obraz. 

Zespół suchego oka może również powodować nadmierne wydzielanie łez. Osoby z zespołem suchego oka muszą szczególnie uważać na wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach, które nasilają objawy. 

Zespół suchego oka – jak leczyć?

Leczenie zespołu suchego oka ogranicza się do zmniejszenia jego objawów. Niestety schorzenia tego nie da się w pełni wyleczyć. Jedynie wywołane przyjmowanymi lekami może ustąpić po ich odrzuceniu. 

Choć schorzenie to znacznie uprzykrza życie, to jednak można sobie z nim poradzić. Podstawą leczenia są krople nawilżające tzw. sztuczne łzy, których skład bardzo dobrze imituje naturalny film łzowy. Jednak jakie sprawdzą się najlepiej w przypadku zespołu suchego oka? Tego typu krople najczęściej musimy aplikować nawet kilka czy kilkanaście razy dziennie. W takim wypadku najskuteczniejsze będą te bez konserwantów w składzie.

Najlepiej wybierać krople renomowanych marek, takie jak ReNu MultiPlus Drops czy Hyal-Drop Multi. Wówczas masz pewność co do jakości i bezpieczeństwa stosowania produktu. 

Zespół suchego oka a soczewki kontaktowe

Co z osobami, które noszą soczewki kontaktowe i cierpią na zespół suchego oka? Leczenie w ich przypadku niczym się nie różni. Jednak z powodu tego, że samo noszenie soczewek może pogłębiać i zwiększać ryzyko zespołu suchego oka, należy często stosować krople nawilżające, koniecznie bez konserwantów w składzie. 

Niestety nie ma skutecznych środków zapobiegawczych, które zniwelowałyby ryzyko zachorowania. Zespół suchego oka spowodowany zmianami hormonalnymi i naturalnym starzeniem się organizmu jest nie do uniknięcia, co nie znaczy, że każda starsza osoba na niego cierpi. Warto szczególnie zadbać o higienę oczu i ich ochronę, zwłaszcza w słoneczne i wietrzne dni. Stosowanie kropli nawilżających do oczu z pewnością również pomoże. Masaż na suche oko może pomóc jedynie w przypadku dysfunkcji gruczołów Meiboma.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixelpixel