Czy można dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?
Wiele osób, które do tej pory nosiły tylko okulary, zastanawia się, jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów. Wybór soczewek na stronach internetowych jest ogromny. Samodzielne ich dobranie pozwoliłoby uniknąć wizyty u specjalisty. Czy jest to jednak możliwe?
Wzór na obliczenie mocy soczewek kontaktowych
Osoby, które nosiły do tej pory jedynie okulary korekcyjne, decydują się zakupić soczewki zazwyczaj w momencie, gdy zaczynają regularnie uprawiać sport. To najczęstsza przyczyna zmiany. Soczewki kontaktowe w tej sytuacji są nieocenioną pomocą. Nie parują, nie spadają z oczu i do tego zapewniają wyraźny obraz nieograniczony oprawkami okularów.
Czy zatem uda się dobrać soczewki korekcyjne bez ponownej wizyty u specjalisty? Warto wiedzieć, że szkło okularów znajduje się w pewnej odległości od oka. Zazwyczaj wynosi ona ok. 10–13 mm. Z kolei soczewki kontaktowe leżą bezpośrednio na oku. Sposób załamywania światła jest zatem inny. W przypadku krótkowzroczności powyżej 3,5 dioptrii moc soczewek jest mniejsza od szkieł okularów, a w nadwzroczności większa.
Zatem, aby obliczyć moc soczewek, moc okularów i soczewek, a także odległość szkieł okularowych od oka (liczoną w metrach) należy zastosować wzór: фsk = фok / 1 - d × фok. Można również skorzystać ze specjalnych tabel i odczytać z nich odpowiednią wartość. Warto zaznaczyć, że zarówno wzór, jak i tabele dotyczą jedynie soczewek sferycznych. Osoby z astygmatyzmem potrzebują soczewek torycznych, których określenie mocy jest o wiele bardziej skomplikowane.
Przeglądając ofertę soczewek Biofinity, szybko zorientujesz się jednak, że moc szkieł kontaktowych Ci nie wystarczy. Tuż obok ilości dioptrii pojawia się kolejny parametr – krzywizna soczewki. Jak dobrać ją, aby w końcu zamówić upragnione kontakty?
Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Odpowiedź jest jedna – należy udać się do okulisty lub optometrysty. Tylko wykwalifikowany specjalista przy pomocy specjalnych urządzeń jest w stanie odpowiednio obliczyć krzywiznę soczewki. Wizyta ta jednak może przynieść ze sobą o wiele więcej ważnych informacji.
Obecność niektórych chorób jak cukrzyca czy zespołu suchego oka może wykluczyć całkowicie możliwość noszenia soczewek kontaktowych. Warto więc wybrać pełną wizytę okulistyczną, która obejmuje badanie dna oka. Lekarz ocenia również stan filmu łzowego, który ma wpływ na ostateczną kwalifikację do noszenia soczewek.
Jeśli chcesz cieszyć się odpowiednio dobranymi soczewkami kontaktowymi, które nie tylko poprawnie skorygują wzrok, ale także nie będą uwierać czy spadać, musisz udać się do okulisty. Tylko on jest w stanie odpowiednio zmierzyć krzywiznę soczewki i wykluczyć ewentualne choroby, które uniemożliwiałyby noszenie soczewek.