Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym się różnią miękkie soczewki kontaktowe od twardych?

2020-08-17
Czym się różnią miękkie soczewki kontaktowe od twardych?

Czym różnią się soczewki kontaktowe miękkie od twardych? Które z nich warto wybrać i od czego to zależy? Sprawdź wszystkie informacje na ten temat w naszym krótkim poradniku!

Soczewki miękkie i twarde - czym się różnią?

Podział na miękkie i twarde soczewki kontaktowe to ich podstawowe, ogólne rozróżnienie. Soczewki twarde najczęściej stosuje się w przypadku określonych dolegliwości, takich jak na przykład stożek rogówki lub innych poważnych wad wzroku. Są też polecane osobom, które często borykają się z zespołem suchego oka, wiążącym się z podrażnieniem błony śluzowej w obrębie oka. Tego rodzaju soczewki kontaktowe przepuszczają tlen, są trwałe, a niektóre typy można nosić nawet przez dwa lata. Mają jak najlepiej korygować wzrok pacjenta i gwarantować mu komfort, dlatego dopasowuje się je indywidualnie do naszych potrzeb.
 
Soczewki miękkie obecnie należą do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych soczewek korekcyjnych. Mają elastyczną strukturę, dlatego nie trzeba ich dopasowywać indywidualnie do pacjenta. Można je bez problemu kupić w internecie, na przykład w naszym sklepie. Soczewki kontaktowe miękkie i twarde mają jeden wspólny mianownik: podobny sposób pielęgnacji. Zazwyczaj należy je zdejmować na noc, płukać płynem do soczewek, a następnie umieszczać w specjalnym pojemniku na soczewki kontaktowe. Taka czynność nie przysporzy żadnego problemu nawet najmłodszym.

Jakie soczewki miękkie wybrać?

Miękkie soczewki kontaktowe dzielą się na hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe, posiadające dobrą przepuszczalność tlenu, dzięki czemu możliwe jest ich użytkowanie przez całą dobę, bez zdejmowania. Ze względu na to, że soczewki kontaktowe miękkie można samodzielnie zamówić w sklepie online, warto zastanowić się, jaki dokładnie rodzaj wybrać. Możliwości jest sporo. Pod uwagę możesz wziąć produkty konkretnego producenta, na przykład soczewki Cooper Vision albo określoną linię (przykładowo soczewki Bausch Ultra, które rekomendowane są osobom cierpiącym na częste wysuszenie śluzówki oka). Soczewki miękkie można też dobierać pod kątem trybu wymiany (więcej na ten temat przeczytasz w naszym wpisie - Jaki tryb noszenia soczewek kontaktowych będzie dla Ciebie odpowiedni?), a także pod kątem rodzaju. W tym przypadku wyróżniamy soczewki sferyczne, toryczne, multifokalne (stanowiące odpowiednik szkieł progresywnych), a także kolorowe szkła kontaktowe, które zmieniają odcień tęczówki.

Dlaczego warto nosić miękkie soczewki kontaktowe?

Soczewki miękkie, jakie znajdziesz w naszym sklepie, mają naprawdę sporo zalet. Są niemal niewyczuwalne dla oka, dobrze się dostosowują do kształtu gałki. Można je nosić bardzo długo, a przy tym są częściej wymieniane, co wiąże się ze zwiększeniem bezpieczeństwa oczu. Tego rodzaju szkła kontaktowe są też łatwiejsze w pielęgnacji, a do tego tańsze niż twarde soczewki kontaktowe.
 
Jeśli chcesz zainwestować w specjalistyczne szkła kontaktowe renomowanego producenta, zajrzyj do naszego sklepu, gdzie znajdziesz soczewki Cooper Vision czy Bausch+Lomb. Sprawdź, które sprawdzą się w Twoim przypadku!
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020

Polecane

pixelpixel