Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Lato - wyzwanie dla oczu. Sprawdź, czy wiesz, co może Ci zaszkodzić!

2020-07-23
Lato - wyzwanie dla oczu. Sprawdź, czy wiesz, co może Ci zaszkodzić!

Lato to dla wzroku niełatwy czas. Jak chronić oczy przed niebezpieczeństwami? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odśwież wiedzę i bądź bezpieczny przez wszystkie wakacyjne miesiące i nie tylko.

Promieniowanie ultrafioletowe 

Promienie UV, wchłaniane przez tkanki oczu, mogą trwale uszkodzić wzrok. Chociaż oczy wyposażone są we własne mechanizmy obronne (takie jak chociażby ich mrużenie czy zwężenie źrenicy) to warto im dodatkowo pomóc, nosząc markowe okulary przeciwsłoneczne z odpowiednimi filtrami.

Zawsze podkreśla się, że dla zdrowia najbardziej niebezpieczne są okolice południa, kiedy słońce znajduje się w zenicie. Tak naprawdę dla wzroku najgorszym czasem jest godzina 9 oraz okres między 14 a 15. Dlaczego? W tym właśnie czasie do oczu dociera najwięcej promieni słonecznych, które o godzinie 12 zatrzymuje… łuk brwiowy. Warto też mieć na uwadze, że tafla wody może odbijać nawet 95% promieni UV - to oznacza, że nawet jeśli nie patrzysz bezpośrednio w słońce, ale spędzasz czas nad jeziorem czy brzegiem basenu, musisz pamiętać o odpowiedniej osłonie oczu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak chronić wzrok przed działaniem promieniowania UV, to ten wpis jest dla Ciebie!

Nadmierne wysuszenie oczu

Kolejnym problemem, który dokucza szczególnie latem, jest nadmierne przesuszenie śluzówki oka. Przyczyn takiej sytuacji jest mnóstwo, począwszy od nadmiernego nasłonecznienia czy kontaktu ze słoną lub chlorowaną wodą, aż po działanie klimatyzacji. Na szczęście jest na to rada:  regularne stosowanie nawilżających kropli do oczu. Hyal-Drop multi oparte są na formule tak zwanych sztucznych łez, które nie zawierają konserwantów czy innych, potencjalnie drażniących substancji. Produkt jest wart uwagi właśnie w okresie wakacyjnym nie tylko ze względu na swoje łagodzące działanie, ale też praktyczne opakowanie z pompką. Jeśli latem dotyka Cię problem suchego oka, sięgnij też po nawilżające krople do oczu Blink Intensive, które dają ukojenie i łagodzą zaczerwienienie. Są polecane również kierowcom, którzy podczas urlopu spędzają długie godziny za kółkiem.

Niewłaściwa higiena soczewek kontaktowych

Latem często żyjemy bardzo aktywnie i, będąc ciągle w podróży, paradoksalnie mamy mniej czasu, żeby zadbać o istotne kwestie. Jedną z nich często jest odpowiednia pielęgnacja oczu przez osoby noszące soczewki kontaktowe. Wybierz produkt dobrej, renomowanej marki (na przykład soczewki Cooper Vision czy Acuvue). Te o dłuższym czasie użytkowania (często wybierane w okresie urlopowych wyjazdów) koniecznie pielęgnuj zgodnie z zaleceniami producenta, używając do tego specjalistycznych zestawów do czyszczenia soczewek. Nie zapomnij też spakować do walizki pojemnika na soczewki! Co jeszcze warto wiedzieć na temat użytkowania soczewek latem? Chociaż nigdy nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych, warto wybrać te z filtrem UV, na przykład Acuvue Oasys.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W okresie letnim koniecznie miej na uwadze liczne niebezpieczeństwa, które zagrażają Twoim oczom. Pływając pod wodą, zawsze używaj specjalnych okularków. Minimalizują ryzyko zakażenia bakteryjnego czy podrażnienia chlorem. Podczas przebywania na plaży ostrożnie przecieraj oczy dłonią - przyklejone do niej ziarenka piasku mogą dostać się do oczu! To samo dotyczy wietrznych dni nad brzegiem morza - najlepiej chronić oczy kapturem, apaszką zawiązaną na głowie i okularami przeciwsłonecznymi (oczywiście tymi „uzbrojonymi” w odpowiednie filtry UV).
 
Lato to z jednej strony czas błogiego relaksu, z drugiej - wzmożonej czujności. Skrajnie wysokie temperatury i urlopowe aktywności mogą nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia wzroku. Na szczęście da się zminimalizować niebezpieczeństwo, na przykład stosując gotowe, przyjazne rozwiązania, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie w swoim sklepie: markowe okulary przeciwsłoneczne czy zestawy do czyszczenia soczewek.
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

pixelpixel