Okulary przeciwsłoneczne to dla wielu osób po prostu modny dodatek do stylizacji, który dobrze prezentuje się nie tylko na nosie, ale też na włosach. Stąd też wybierając okulary, bardzo dużą wagę przykładamy do wyglądu oprawek, podczas gdy kwestie związane z filtrem schodzą na drugi plan. To ogromny błąd! Rolą okularów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona naszego wzroku przed szkodliwym promieniowaniem UV, które daje o sobie znać nie tylko latem, ale przez cały rok. Dlatego też przedstawimy kilka porad, jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, żeby były nie tylko ozdobą, ale też ochroną dla oczu.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem – jaki filtr wybrać?
Na wstępie należy podkreślić, że okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować tylko w wiarygodnych miejscach. Modele kupione w markecie lub nadmorskich kurortach, choć mają atrakcyjny wygląd i cenę, najczęściej nie stanowią żadnej ochrony dla naszych oczu. Co więcej, narażają nas na dostanie się do gałki ocznej większej ilości promieni UV, niż gdybyśmy w ogóle ich nie mieli. Dzieje się tak dlatego, że ciemne szkła rozszerzają źrenicę, a ta przyciąga więcej światła. W sytuacji, gdy okulary pozbawione są filtra, staje się to niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia wzroku.
Największą ochronę wzroku uzyskamy wówczas, gdy sięgniemy po okulary z filtrem UV 400, który posiada aż pięć kategorii przyciemnienia, z czego najpopularniejsze są kategorie od 1 do 3.
Kategoria 1 charakteryzuje się tym, że szkła są dość jasne, a stopień przepuszczania światła wynosi 44-80%. Stąd też
damskie okulary przeciwsłoneczne, np. marki
Fendi z małym przyciemnieniem soczewek, powinniśmy nosić w pochmurne dni, kiedy nie ma mocnych promieni UV. Okulary z filtrem UV z kategorią 2, są ciemniejsze od poprzednich, przepuszczają od 18-43% światła i mogą być noszone w dni, kiedy słońce świeci umiarkowanie. Np. stylowe okulary
Jimmy Choo, które w stu procentach blokują szkodliwe promienie UV, a ponadto są swoistą biżuterią. Wszystkie wymienione okulary nie powinny być noszone przy intensywnym słońcu. Jeśli poszukujemy okularów, które zapewnią nam optymalną ochronę w każdych warunkach, będą uniwersalne i będziemy mogli po nie sięgać zarówno latem, jak i jesienią, zimą czy wiosną, to wybór powinien paść na okulary przeciwsłoneczne UV 400 z kategorii 3. W takich okularach światło przepuszczane jest w granicach 8-18%. Te okulary są najpopularniejsze, co sprawia, że jest ich na rynku najwięcej. Przykładem ultra kobiecych okularów, skutecznie chroniących wzrok przed promieniowaniem UV, są markowe okulary przeciwsłoneczne
Furla. Ale nie tylko kobiety powinny chronić wzrok przed słońcem. Panowie również znajdą szykowne i oryginalne
męskie okulary przeciwsłoneczne ze stuprocentową blokadą, jak
okulary Gucci, które wyróżnia nowatorskie podejście do designu.
Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr?
Kupując okulary przeciwsłoneczne, powinniśmy zwrócić uwagę na ich specyfikację. Zazwyczaj informację o filtrze, możemy znaleźć na zauszniku. Może się też zdarzyć, że rodzaj filtra będzie podany na soczewce lub przewieszce. Najczęściej spotykane symbole świadczące o skutecznej ochronie, to UV400 oraz UV100%. Obok informacji o filtrze powinniśmy znaleźć tę, która będzie odnosiła się do stopnia zaciemnienia soczewki, czyli np. Cat. 3. Gwarancję tego, że okulary są wysokiej jakości, będziemy mieli na pewno wtedy, gdy sięgniemy po okulary znanych marek, np. kultową markę Cazal o hip-hopowym rodowodzie, projekty Carrera, dla osób, które chcą się wyróżniać, czy Ray Ban z ponadczasowymi Aviatorami na czele. Od kilku sezonów bardzo modne wśród kobiet są okulary hiszpańskiej marki GIGI Studios, o geometrycznych oprawkach. Mężczyźni chętnie wybierają projekty Hugo Bossa. Warto zaznaczyć, że zakładając okulary z filtrem, chronimy nie tylko wzrok, ale też skórę wokół oczu, dzięki czemu dłużej możemy cieszyć się młodym wyglądem. Powód jest prozaiczny - w okularach przeciwsłonecznych słońce nas nie razi, więc nie mrużymy oczu, co zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych.
Soczewki kontaktowe i okulary przeciwsłoneczne dla osób z wadami wzroku
Jeżeli na co dzień nosimy
okulary korekcyjne, wówczas warto rozważyć wzbogacenie ich o filtr.
Dlaczego warto zainwestować w okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi? Przede wszystkim ze względu na to, że możemy połączyć korektę wzroku z jej ochroną UV. W przeciwnym wypadku, chcąc chronić wzrok, zmuszeni bylibyśmy nosić ze sobą dwie pary okularów, co może być niewygodne. Dlatego najlepiej zainwestować w okulary, które są zarówno korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne. W sprzedaży posiadamy też
soczewki korekcyjne z filtrem, np.
soczewki Acuvue. Warto pamiętać, że soczewki stanowią ochronę jedynie dla źrenicy. Gałka oczna i oczodół są jej pozbawione, dlatego mimo noszenia soczewek z filtrem UV, warto zdecydować się na kupno okularów przeciwsłonecznych.
Okulary przeciwsłoneczne z filtrem to inwestycja w dobry wzrok i właściwą ochronę przed niepożądanym działaniem promieni UV. Dlatego, zamiast kupować kilka par okularów rocznie, wybierzmy jedne, ale porządne, które w stu procentach blokują dostęp promieni do naszych oczu.