Ortokorekcja – co to?
Jak działa ortokorekcja? Zakładasz soczewki na noc, rano je zdejmujesz i nie musisz zakładać swoich okularów korekcyjnych przez cały dzień. Komu ortokorekcja jest szczególnie polecana? Dowiedz się więcej o tej metodzie korekcji krótkowzroczności.
Ortokorekcja wzroku – co to takiego?
Ortokeratologia jest nieinwazyjną metodą korekcji wzroku. Specjalne korygujące soczewki na noc zmieniają kształt rogówki. Metoda ta jest szczególnie polecana przy krótkowzroczności, której pogłębienie powoduje wydłużanie się gałki ocznej. Ortosoczewki mogą skutecznie spowolnić pogłębianie się wady wzroku, a nawet całkiem ją odwrócić.
Metodę tę często stosuje się u dzieci i pacjentów, których krótkowzroczność pogłębia się z prędkością 0,75 dptr na rok. Pełną korekcję wzroku można osiągnąć u pacjentów z krótkowzrocznością do -5,0 dptr oraz astygmatyzmem do 1,75 dptr. Dzięki soczewkom poprawiającym wzrok stabilność wady wzroku można osiągnąć już po ok. 2 tygodniach.
Jak dobierane są soczewki ortokorekcyjne?
Soczewki ortokorekcyjne dla każdego pacjenta wykonywane są indywidualnie. W celu ich zamówienia należy zgłosić się do okulisty lub optometrysty. Specjalista wykona dokładne badanie przedniego odcinka oka, topograficzną mapę rogówki, a także dokładnie zbada aktualną wadę wzroku. Na podstawie wyników sporządzi zamówienie na soczewki ortokorekcyjne.
Czym się różnią ortosoczewki od zwykłych soczewek kontaktowych? Są mniejsze i bardziej miękkie. Nie będziesz mieć problemów z ich zakładaniem czy zdejmowaniem. Wykonane są z materiału gazoprzepuszczalnego, aby pod zamkniętą powieką dostarczyć rogówce odpowiednią ilość tlenu. Jak działają? Czasowo spłaszczają powierzchnię rogówki. Efekt ten jest w pełni odwracalny i utrzymuje się przynajmniej przez jeden cały dzień. Pacjenci z mniejszą wadą wzroku po jej ustabilizowaniu zakładają soczewki ortokorekcyjne nieco rzadziej, np. co drugą noc.
Ortosoczewki – czy warto je stosować?
Sama ortokorekcja nie jest metodą wynalezioną dzisiaj. Stosowana była już w latach 80. XX wieku. Do tego czasu wiele niezależnych badań naukowych potwierdziło skuteczność tego sposobu leczenia wad wzroku. Dziś coraz więcej osób przekonuje się do niej i zauważa płynące z niej zalety. Przy mniejszych wadach wzroku możesz zapomnieć o noszeniu okularów czy soczewek korygujących przez cały dzień. Z kolei nawet zastopowanie pogłębiającej się wady czy jej zmniejszenie wpłynie pozytywnie na stan zdrowia oka w przyszłości. Zniweluje też ryzyko wystąpienia wielu chorób tego narządu.
Kolejną zaletą tej metody jest jej nieinwazyjny, w pełni odwracalny charakter. Przekonuje to osoby, które mają obawy przed laserową korekcją wzroku i związanymi z nią możliwymi powikłaniami.
Istnieje wiele sposobów korekcji wad wzroku. Do najpopularniejszych należą soczewki korekcyjne lub okulary. Ich noszenie jednak może być dla wielu osób uciążliwe. Rozwiązaniem jest ortokorekcja wady wzroku. Dzięki zakładaniu specjalnych soczewek jedynie na noc nie musisz nosić okularów korekcyjnych przez cały dzień, aby widzieć wyraźnie. Metoda ta jest szczególnie polecana osobom z małą lub szybko pogłębiającą się krótkowzrocznością.