Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wada wzroku a ciąża

2021-03-26
Wada wzroku a ciąża

Ciąża, a następnie poród jest ogromnym wysiłkiem dla całego organizmu kobiety. Wpływa niemal na każdy aspekt jej życia. Czy kobiety noszące okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe powinny stosować się do jakichś szczególnych zasad? Czy wada wzroku może być przeciwwskazaniem do porodu naturalnego? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Wada wzroku a ciąża

Wiele kobiet noszących okulary boi się, że ciąża pogłębi istniejącą wadę lub uniemożliwi im poród naturalny. Są to mity dość długo powtarzane i mocno utrwalone wśród ciężarnych kobiet. Jeśli masz jakiekolwiek obawy czy pytania, najlepiej udać się do swojego okulisty i zbadać wzrok pod kątem przyszłego porodu.

W jaki jednak sposób ciąża może wpłynąć na wadę wzroku? W większości przypadków ani nie jest powodem wystąpienia nowej, ani pogłębienia już istniejącej wady. W czasie ciąży pod wpływem hormonów zmienia się nieco skład łez. Stąd kobiety mogą skarżyć się na uczucie suchości oka, a po porodzie może wystąpić nawet lekki zespół suchego oka. Wówczas oko słabiej toleruje soczewki kontaktowe. W poprawieniu stanu oka pomogą z pewnością krople nawilżające do oczu. Jednak w niektórych przypadkach lekarz może zalecić tymczasowe zrezygnowanie z soczewek na rzecz okularów.

Krótkowzroczność a ciąża

Jedyna wada wzroku, którą może pogłębić ciąża i poród to krótkowzroczność. W okresie ciąży i połogu często tkanka łączna tworząca twardówkę osłabia się, a ciśnienie w oku może dodatkowo ją rozciągnąć. U krótkowidzów może powodować to pogłębienie wady. Warto zatem, aby kobiety noszące okulary korekcyjne z minusami przynajmniej trzy razy stawiły się u okulisty w celu zbadania wady wzroku. Najlepiej skontrolować wzrok w drugim, trzecim trymestrze i po porodzie.

Dalekowzroczność i astygmatyzm a ciąża

W przypadku dalekowzroczność i astygmatyzmu nie istnieje większe zagrożenie pogłębienia wady wzroku podczas ciąży czy połogu. Zatem kobiety w ciąży z tymi wadami wzroku nie powinny się obawiać.

Wada wzroku a poród siłami natury

Kobiety noszące szkła korekcyjne obawiają się nie tyle samej ciąży, ile porodu siłami natury. Poród naturalny wymaga od kobiety dużego wysiłku. Podczas jego trwania rośnie ciśnienie krwi w mózgu i gałkach ocznych. Może to spowodować nieestetyczne wybroczyny na białej spojówce, jednak nie wpływa to na ostrość widzenia i po jakimś czasie samoistnie znika. Z kolei podobne wybroczyny na siatkówce mogą pozostawić ślad i pogorszyć wzrok, jednak są to przypadki rzadkie i nie dotyczą kobiet zdrowych.

Wiele ciężarnych zadaje sobie pytanie, od jakiej wady wzroku jest zalecana cesarka. Odpowiedzią nie jest ilość dioptrii, a stan siatkówki. Warto zatem udać się do okulisty i ją zbadać. Przy zmianach siatkówki, które mogłyby doprowadzić do jej rozwarstwienia w czasie porodu, zalecany jest poród przez cesarskie cięcie.

Zatem jaka wada wzroku jest wskazaniem do cesarki? Wśród nich znajduje się między innymi zaawansowana jaskra, retinopatia cukrzycowa proliferacyjna czy krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową. Nagłe sytuacje, w których dochodzi do osłabienia wzroku czy zmniejszenia pola widzenia również mogą być przyczyną decyzji lekarza o cesarce.

Ciąża wcale nie musi prowadzić do pogłębienia wady wzroku a wada wzroku być przeciwwskazaniem do porodu naturalnego. Wszystkie wątpliwości najlepiej skonsultować z okulistą, który zbada stan siatkówki i zmierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Na podstawie wyników może podjąć decyzję o ewentualnych zmianach w planie porodu.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixelpixel