Dyskomfort podczas noszenia soczewek – co może być przyczyną?
Dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych może odczuwać zarówno osoba, która zaczyna nosić soczewki, jak i stały ich użytkownik. Pierwszym krokiem ku eliminacji problemu jest znalezienie jego przyczyny. Co może powodować dyskomfort przy noszeniu soczewek kontaktowych?
Zabrudzenie soczewki kontaktowej
Najczęstszym powodem dyskomfortu po założeniu soczewki jest jej zabrudzenie. Przyczyną jest zakładanie soczewki brudną dłonią czy brak odpowiedniej higieny podczas ich przechowywania. Drobne pyłki, kurz czy nawet pozostałości z oka mogły dostać się pod soczewkę i powodować zaczerwienienie, ból lub uczucie obecności ciała obcego.
W tej sytuacji koniecznie zdejmij soczewkę i zobacz czy dyskomfort na oku zniknął. Jeśli tak, problem leży w soczewce. Umyj ją dokładnie płynem do soczewek kontaktowych i spróbuj ponownie założyć.
Uszkodzenie soczewki
Jeśli po zdjęciu i opłukaniu soczewki nadal odczuwasz dyskomfort, może to wskazywać na uszkodzenie soczewki. Koniecznie zdejmij ją z oka i dobrze obejrzyj. Najczęściej uszkodzeniom ulegają krawędzie soczewki kontaktowej. Powodem jest chwytanie jej paznokciami lub niedokładne zanurzenie w płynie. Krawędź, która wystaje ponad płynem, szybko wysycha i robi się sztywna. Jeśli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenie soczewki – wyrzuć ją i wymień na nową.
Przekroczony termin wymiany soczewek
Powodem dyskomfortu może być zbyt długie użytkowanie jednej pary soczewek korekcyjnych. Pamiętaj, że każda z nich ma swój termin przydatności, po którym należy je wyrzucić i wymienić na nowe.
Alergia
Alergicy są szczególnie narażeni na pieczenie czy swędzenie oka, gdy noszą soczewki kontaktowe. Uczucie dyskomfortu może być spowodowane alergenami, które przywierają do powierzchni soczewki. Problem ten może występować cały czas lub nasilać się w okresie pylenia roślin. Z tego powodu alergikom często zalecane jest noszenie soczewek jednodniowych.
Źle dobrane soczewki
Źle dobrane soczewki również mogą być przyczyną dyskomfortu na oku, a nawet pogorszenia widzenia. Problem ten dotyczy głównie osób, które zaczynają swoją przygodę z soczewkami kontaktowymi i kupiły je bez konsultacji z lekarzem. Szczególnie przed pierwszym założeniem soczewek należy udać się do okulisty lub optometrysty, który pomoże w ich doborze. Oprócz badania wady wzroku zmierzy on średnicę oka i jego krzywiznę. Parametry te są niezbędne do prawidłowego doboru soczewek kontaktowych.
Choroby oczu
Uczucie ciała obcego w oku podczas noszenia soczewek może również wskazywać na choroby oczu np. zapalenie rogówki. Jeśli więc uczucie to nasilają soczewki, ale nie znika po ich zdjęciu, koniecznie udaj się do okulisty.
Częstym problemem jest także zespół suchego oka, który może znacznie obniżyć komfort noszenia soczewek. Schorzenie to w łagodnej wersji nie wyklucza korzystania z soczewek, jednak należy szczególnie zadbać o odpowiednie nawilżenie oka. Warto zakrapiać je nawilżającymi kroplami do oczu.
Uczucie dyskomfort zazwyczaj towarzyszy przy zakładaniu soczewek, jednak szybko mija. Jeśli utrzymuje się dłużej, koniecznie postaraj się ustalić jego przyczynę. Może być to zwykłe zabrudzenie lub uszkodzenie soczewki. Jednak może wskazywać także na choroby oczu np. zapalenie rogówki czy zespół suchego oka.