Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać soczewki dla osób z astygmatyzmem?

2019-10-17
Jak dobrać soczewki dla osób z astygmatyzmem?

Dla osób ze stwierdzonym astygmatyzmem przeznaczone są soczewki kontaktowe toryczne. Tego typu rozwiązanie jest bardziej komfortowe niż stosowanie okularów ze specjalnymi szkłami cylindrycznymi. Czym się charakteryzują soczewki korekcyjne toryczne? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy!

Czym jest astygmatyzm?

Jak już zostało wspomniane, soczewki toryczne służą do korekcji astygmatyzmu, określanego również mianem niezborności. Osoba cierpiąca na tę przypadłość niewyraźnie widzi w pewnych, wyróżnionych kierunkach. Za przykład może nam posłużyć kratownica. Astygmatyk, patrząc na tego typu przedmiot, będzie lepiej widział np. linie poziome od linii pionowych i na odwrót. Należy zaznaczyć, iż nieostre widzenie nie zależy od samej odległości, z jakiej patrzy się na daną rzecz. Niezborność bowiem wynika z zaburzeń symetrii obrotowej oka. Oznacza to, że dane elementy oka, np. rogówka są niesymetryczne względem własnej osi obrotu.

Soczewki korekcyjne toryczne – najważniejsze cechy

Soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone są do korekcji astygmatyzmu, któremu może, lecz nie musi, towarzyszyć również krótko- lub dalekowzroczność. Biorąc pod uwagę różnice występujące pomiędzy soczewką multifokalną, czy też sferyczną a soczewką toryczną, początkowo nie dostrzeżemy wielu rozbieżności – wśród tych najbardziej zauważalnych pojawi się drobne zróżnicowanie w samej średnicy. Wyodrębniając przeciwieństwa pomiędzy szkłami kontaktowymi sferycznymi a torycznymi, na pewno zwrócimy uwagę na samą moc soczewki. Ta w soczewce kontaktowej torycznej nie jest jednakowa we wszystkich miejscach, dlatego też istotne jest jej odpowiednie ułożenie na oku. Zadanie te na pewno ułatwi obecność specjalnych stref stabilizujących soczewkę.

Jak dobrać soczewki kontaktowe toryczne?

Należy zaznaczyć, iż samodzielne wybranie soczewek torycznych może zakończyć się bardzo poważnymi problemami zdrowotnymi, np. często występującymi bólami głowy, zmęczeniem oczu, a co za tym idzie również gorszym widzeniem. W przypadku podejrzenia niezborności należy wybrać się do optometrysty lub okulisty. Lekarz podczas wizyty przeprowadzi szereg badań, na podstawie których odpowiednio dopasuje soczewki korekcyjne toryczne. Optometrysta sprawdzi, m.in. czy pomiędzy okiem prawym i lewym występują różnice w aktualnie posiadanej wadzie, a także czy rotacja soczewki torycznej jest odpowiednia. Wśród polecanych soczewek kontaktowych znajdują się jednodniowe soczewki toryczne np. 1-Day Acuvue Moist for Astigmatism lub Biomedics 1 Day Toric Extra. To najzdrowsze i zarazem najwygodniejsze rozwiązanie dla osób ze stwierdzonym astygmatyzmem. Dostępne są również modele w wersji dwutygodniowej i miesięcznej, niemniej jednak decydując się na tego typu rozwiązanie, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji soczewek i przestrzeganiu zasad związanych z prawidłową higieną oczu.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2019

Polecane

pixelpixel