Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wygląda dobieranie soczewek kontaktowych przez optometrystę?

2020-04-14
Jak wygląda dobieranie soczewek kontaktowych przez optometrystę?

Dobraniem soczewek zajmują się optometryści i kontaktolodzy. Nie wolno próbować robić tego samodzielnie, nawet jeżeli dotychczas nosiliśmy okulary i znamy moce szkieł. Poza określeniem wady wzroku, istotna jest także budowa oka. Jak dobrać soczewki kontaktowe u optometrysty i co czeka nas podczas wizyty?

Badanie wzroku pod kątem soczewek

Badanie wzroku pod soczewki to zdecydowanie więcej niż ustalenie wady wzroku. To kompleksowe sprawdzenie pracy oczu. Soczewki muszą być dobrane indywidualnie, do konkretnych potrzeb i budowy oka. Podstawowe elementy takiego badania to:

  • badanie ostrości widzenia,
  • komputerowe badanie refrakcji oka,
  • badanie przedniego odcinka oka lampą szczelinową,
  • pomiar krzywizny rogówki,
  • sprawdzenie i ocena wydzielania łez,

Dobór szkieł kontaktowych

Odpowiednie dopasowanie soczewek kontaktowych rozpoczyna się wywiadem z pacjentem. Być może są przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. Optometrysta będzie zadawał pytania nie tylko o trudności związane z widzeniem w różnych okolicznościach (w nocy, w dzień) i problemy ze wzrokiem, które się pojawiają, ale także o tryb życia i jego higienę, jak również choroby. Soczewki korekcyjne, poza odpowiednią korekcją, muszą mieć dopasowaną do oka średnicę i promień krzywizny. Dlatego ważne jest, by je przymierzyć w salonie optometrycznym. Jeżeli pacjent nie miał wcześniej styczności z soczewkami, specjalista pokaże jak prawidłowo je zakładać, ściągać, jak dbać o soczewki kontaktowe. Po założeniu odpowiedniej pary, specjalista ponownie nas bada, by sprawdzić ułożenie na rogówce, ocenić ruchomość i dopasowanie. Pierwsza para powinna być wzięta na próbę, na przykład dwutygodniowe szkła kontaktowe, które będzie można ponosić i sprawdzić, czy aby na pewno są odpowiednie. 

Wizyta kontrolna u optometrysty

Proces adaptacji do soczewek – zwłaszcza jeżeli pacjent wcześniej z nich nie korzystał – trwa od kilku godzin do nawet 3 dni. To sprawa bardzo indywidualna. Po kilku dniach noszenia jesteśmy w stanie ocenić, czy soczewki korekcyjne są całkowicie niewyczuwalne i poprawiają widzenie podczas pracy, zabawy, w dzień, wieczorem. Jeżeli są jakieś uwagi lub widzenie nie było idealne, należy o tym poinformować specjalistę. Konieczna będzie kolejna wizyta, podczas której optometrysta zaproponuje inne szkła. I tak do momentu znalezienia tych idealnie dopasowanych. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na blogu o sygnałach, które wskazują, że poszukiwanie soczewek jeszcze się dla Ciebie nie skończyło. Jeżeli wszystko jest w porządku, lekarz wypisze receptę, wskazując parametry i nazwę soczewek, które zostały dopasowane. Nie wolno samodzielnie zmieniać soczewek, bez konsultacji z optometrystą lub kontaktologiem. 
 
Dobieranie soczewek kontaktowych w salonie optometrycznym lub u kontaktologa to proces, który obejmuje zazwyczaj dwa lub trzy spotkania. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie wybrać szkła, które będą zgodne z budową oka i jego potrzebami.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020

Polecane

pixelpixelpixel