Jak wygląda dobieranie soczewek kontaktowych przez optometrystę?
Dobraniem soczewek zajmują się optometryści i kontaktolodzy. Nie wolno próbować robić tego samodzielnie, nawet jeżeli dotychczas nosiliśmy okulary i znamy moce szkieł. Poza określeniem wady wzroku, istotna jest także budowa oka. Jak dobrać soczewki kontaktowe u optometrysty i co czeka nas podczas wizyty?
Badanie wzroku pod kątem soczewek
Badanie wzroku pod soczewki to zdecydowanie więcej niż ustalenie wady wzroku. To kompleksowe sprawdzenie pracy oczu. Soczewki muszą być dobrane indywidualnie, do konkretnych potrzeb i budowy oka. Podstawowe elementy takiego badania to:
- badanie ostrości widzenia,
- komputerowe badanie refrakcji oka,
- badanie przedniego odcinka oka lampą szczelinową,
- pomiar krzywizny rogówki,
- sprawdzenie i ocena wydzielania łez,
Dobór szkieł kontaktowych
Odpowiednie dopasowanie soczewek kontaktowych rozpoczyna się wywiadem z pacjentem. Być może są przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. Optometrysta będzie zadawał pytania nie tylko o trudności związane z widzeniem w różnych okolicznościach (w nocy, w dzień) i problemy ze wzrokiem, które się pojawiają, ale także o tryb życia i jego higienę, jak również choroby. Soczewki korekcyjne, poza odpowiednią korekcją, muszą mieć dopasowaną do oka średnicę i promień krzywizny. Dlatego ważne jest, by je przymierzyć w salonie optometrycznym. Jeżeli pacjent nie miał wcześniej styczności z soczewkami, specjalista pokaże jak prawidłowo je zakładać, ściągać, jak dbać o soczewki kontaktowe. Po założeniu odpowiedniej pary, specjalista ponownie nas bada, by sprawdzić ułożenie na rogówce, ocenić ruchomość i dopasowanie. Pierwsza para powinna być wzięta na próbę, na przykład dwutygodniowe szkła kontaktowe, które będzie można ponosić i sprawdzić, czy aby na pewno są odpowiednie.