Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dlaczego twoje soczewki kontaktowe są takie suche? 7 możliwych przyczyn

2023-04-05
Dlaczego twoje soczewki kontaktowe są takie suche? 7 możliwych przyczyn

Jeśli jesteś osobą noszącą soczewki kontaktowe, z pewnością zdarzało ci się doświadczać uczucia suchości w oczach podczas używania soczewek. To wcale nie jest przyjemne i wpływa na komfort funkcjonowania całego organizmu.

Oto 7 możliwych przyczyn, dla których twoje soczewki kontaktowe mogą być takie suche:

1. Zespół suchego oka

Jest to choroba, w której oczy nie produkują wystarczającej ilości łez, co prowadzi do uczucia suchości, podrażnienia, pieczenia, zaczerwienienia, uczucia piasku w oku, światłowstrętu, zmęczenia oczu oraz czasami nieostrego widzenie. Choć wydawać by się mogło, że zespół suchego oka jest niezwiązany z noszeniem soczewek kontaktowych, niektóre badania wykazały (np. badania prowadzone przez zespół profesora W. Gregory'ego Sawyera - https://sawyer.mae.ufl.edu/biotribology-and-the-cornea/), że osoby noszące soczewki kontaktowe są bardziej narażone na rozwinięcie zespołu suchego oka.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - Zespół suchego oka – przyczyny, objawy, zapobieganie
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - Jak leczyć zespół suchego oka?

2. Brak odpowiedniego nawilżenia

Oczy potrzebują nawilżenia, aby zapobiec suchości, a soczewki kontaktowe mogą przyczynić się do odparowania wilgoci z oczu. W takiej sytuacji potrzebne jest odpowiednie nawilżenie, aby utrzymać oczy w dobrym stanie podczas noszenia soczewek. Zwilżenie oczu możesz uzupełnić poprzez picie wody lub korzystanie z kropli nawilżających - to proste rozwiązania, które mogą pomóc.

Zakraplanie oczu kroplami nawilżającymi

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - Jak zadbać o odpowiednie nawilżenie oczu?

3. Zanieczyszczenie powietrza i alergie

Szereg czynników zewnętrznych, takich jak zanieczyszczenie powietrza lub długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych może negatywnie wpłynąć na nawilżenie oczu w trakcie noszenia kontaktów. Allergie, takie jak alergia na pyłki, dym lub kurz, mogą również prowadzić do suchości oczu. Jeśli jesteś alergikiem i zależy Ci na noszeniu soczewek, to mień swoje dotychczasowe soczewki na markowe soczewki jednodniowe, takie jak np.: Ultra One DayDailies Total 1 lub Acuvue Oasys 1-Day. Soczewki jednodniowe są doskonałym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ używamy ich przez jeden dzień i regularnie wymieniamy na nowe. Zmniejsza to ryzyko gromadzenia się alergenów, białek, pyłków czy innych substancji drażniących na powierzchni soczewki.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - Jakie soczewki wybrać przy sezonowych alergiach?

4. Źle dobrany płyn do pielęgnacji soczewek

Wybór odpowiedniego płynu do soczewek kontaktowych jest kluczowy dla utrzymania ich w dobrym stanie i optymalnej wilgotności. Niektóre płyny do soczewek mogą zawierać składniki, które mogą wpłynąć na stan oczu i prowadzić do suchości. Zdecydowanie przed wyborem płynu warto zwrócić uwagę czy zawiera substancje konserwujące (takie jak np. Aldox, poliheksanid lub Polyquad) i jeśli mamy bardzo wrażliwe oczy powinniśmy ich unikać. Niektóre płyny do soczewek zawierają substancje nawilżające, takie jak np. hialuronian sodu, który pomaga utrzymać nawilżenie soczewek i powierzchni oka (np. płyn wielofunkcyjny Biotrue zawiera hialuronian).

5. Źle dopasowane soczewki

Jeśli soczewki kontaktowe są źle dopasowane, mogą prowadzić do suchości. Zbyt ciasne mogą ograniczać przepływ łez, wysuszając rogówkę i ograniczając dostęp tlenu. Zbyt luźne mogą przesuwać się przy każdym mrugnięciu, dodatkowo podrażniając rogówkę. Nie dobieraj soczewek samodzielnie- udaj się do swojego optometrysty, który pomoże dobrać właściwe szkła kontaktowe dopasowane do Twojego oka i stylu życia. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ - Jak wygląda dobieranie soczewek kontaktowych przez optometrystę?

6. Zbyt długie noszenie/przenoszenie soczewek

Noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż jest to zalecane przez producenta może prowadzić do suchości oraz innych problemów zdrowotnych. Przestrzegając zaleceń producenta dotyczących czasu korzystania z soczewek zapewniasz sobie wyższy komfort i  bezpieczeństwo. Jeśli zdecydujemy się na dłuższe noszenie soczewek, może to doprowadzić do nadmiernego gromadzenia się zanieczyszczeń, które z kolei mogą sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów. W rezultacie może to powodować dyskomfort, prowadzić do problemów zdrowotnych oraz zmniejszyć naszą tolerancję i zdolność do dalszego używania soczewek.

7. Złe nawyki higieniczne

Nieprawidłowa higiena, taka jak zaniechanie dokładnego mycia rąk przed dotknięciem soczewek lub przechowywanie soczewek w nieodpowiednim środowisku, również może wprowadzić do suchości oczu.

Warto pamiętać, że suchość oczu to jedno z najczęstszych skutków ubocznych użytkowania soczewek kontaktowych i może prowadzić do stanów zapalnych oraz infekcji. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze zachować odpowiednią higienę i pielęgnować swoje oczy w sposób odpowiedni.

Jeśli masz problemy z uczuciem suchości podczas korzystania z soczewek kontaktowych, możesz rozważyć zmianę swojego sposobu dbania o nie lub skonsultować się ze specjalistą. W naszym sklepie internetowym twojesoczewki.pl oferujemy szeroką gamę soczewek kontaktowych najlepszych marek, w tym m.in. Clariti 1-day toric, ACUVUE Oasys i Bausch&Lomb Ultra, zapewniających odpowiednie nawilżenie i komfort noszenia w trakcie całego dnia.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixelpixel