Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Badanie i aplikacja soczewek kontaktowych

badanie wzroku pod soczewki kontaktowe

Jak powinno wyglądać badanie aplikacyjne pod kątem doboru soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są wspaniałym wynalazkiem, który bardzo ułatwił życie milionom „okularników” na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to produkt medyczny i powinien być dobrany przez specjalistę i dopasowany do potrzeb i zdrowia każdego indywidualnego użytkownika. Powinny zawsze być dopasowywane przez specjalistów z zakresu kontaktologii. Do takich specjalistów należą lekarze okuliści oraz dyplomowani optometryści. Dobór soczewek kontaktowych przez optyka czy np. refrakcjonistę najprawdopodobniej będzie złym wyborem. Pełen badanie aplikacyjne trwa ok. 60 minut. Do gabinetu najlepiej przyjść bez makijażu i długich paznokci, ponieważ ucząc się nakładać i ściągać soczewki, często będziemy produkować sporo łez, co za tym idzie makijaż może się rozmazać. Długie paznokcie również utrudniają naukę. Nasze oczy po pierwszej aplikacji soczewek mogą być podrażnione i zmęczone. Warto tego dnia nie planować intensywnego wysiłku wzrokowego.

1. Po pierwsze wywiad z pacjentem.

Specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad dotyczący zarówno zdrowia ogólnego jak i chorób oczu. Zapyta o aktualnie noszone okulary. Będzie pytał o wykonywaną pracę, styl życia oraz oczekiwania względem soczewek kontaktowych. Należy wtedy przekazać mu wszystkie informacje dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, alergii, przebytych zabiegów kosmetycznych okolic oczu. Te informację pozwolą mu na doradzenie najlepszych soczewek kontaktowych dla danej osoby.

2. Precyzyjne określenie ostrości wzroku.

Specjalista przy pomocy serii testów sprawdzi aktualną ostrość wzroku pacjenta, aby ocenić jakie jest jego widzenie.

3. Badanie korekcji wady wzroku.

Optometrysta lub lekarz okulista powinien zbadać korekcję wady wzroku. Badanie powinno składać się z badania każdego oka z osobna, a następnie oceny widzenia obuocznego. Jest to bardzo istotne, aby ocenić czy nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, wynikających z nieprawidłowości funkcjonowania układu wzrokowego. Specjalista dokona również pomiaru krzywizny rogówki, wykonując tzw. keratometrię. Badanie to jest kluczowe przy doborze soczewek kontaktowych.

4. Badanie przedniego odcinka oka.

Specjalista zbada przedni odcinek oka pacjenta. Oceni stan powiek, poprawność funkcjonowania gruczołów Meiboma, oceni film łzowy. Oglądnie spojówki oraz oceni stan rogówki pacjenta. To badanie jest podstawą do oceny czy nie istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych.

5. Ustalenie trybu noszenia soczewek kontaktowych.

Po wykluczeniu przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych specjalista przedstawi pacjentowi możliwości związane z noszeniem soczewek. Zaproponuje różne tryby noszenia soczewek, powie o materiałach z jakich są wykonane, przybliży wszystkie istotne kwestie związane z pielęgnacją soczewek kontaktowych.

Po wykonaniu wszystkich powyżej wymienionych badań specjalista nałoży pacjentowi lub pacjent sam nakłada odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe na oczy. Po odczekaniu kilkunastu minut dokona pierwszej analizy poprawności dopasowania soczewki. Oceni poprawność ułożenia soczewki na oku, wielkość, ruchomość oraz dobraną korekcję. Następnie następuje etap nauki zakładania i ściągania soczewek. Specjalista pokazuje jak należny dbać o soczewki, jak często się kontrolować, na co zwrócić uwagę w początkowej fazie użytkowania soczewek. Zapewne zaprosi też na wizytę kontrolną za kilka dni.

pixelpixel