Darmowa dostawa od 200,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu

pielęgnacja soczewek kontaktowych

PIELĘGNACJA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH W SPECJALNYCH PŁYNACH ORAZ KROPLE DO OCZU. CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ?

Płyn do czyszczenia soczewek kontaktowych to podstawowy środek ich pielęgnacji, a pielęgnacja to bardzo ważny element ich użytkowania. Decydując się na soczewki kontaktowe systematycznej wymiany, np. miesięczne typu Bausch Ultra czy dwutygodniowe, jak np. Acuvue Oasys,  musimy pamiętać o zagrożeniach jakie niesie za sobą nieodpowiednia ich higiena. Niewłaściwe czyszczenie wiąże się z przenoszeniem na nasze oczy przeróżnych zanieczyszczeń i osadów białkowych, które powodują dyskomfort, a w konsekwencji infekcje narządu wzroku, które w rezultacie mogą być bardzo niebezpieczne.

Aby mieć pewność, że noszone przez nas soczewki są w pełni bezpieczne należy stosować odpowiednie preparaty przeznaczone do ich czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania. Podstawą są płyny do soczewek kontaktowych. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, które nie tylko pomogą w utrzymywaniu higieny soczewek, ale też podniosą komfort ich użytkowania, poprzez m. in. odpowiednie nawilżenie.

RODZAJE PŁYNÓW DO PIELĘGNACJI SOCZEWEK KONTAKTOWYCH.

  1. PŁYNY WIELOFUNKCYJNE – nawilżają, czyszczą, odkażają, usuwają osady białkowe i tłuszczowe, a wszystko za pomocą jednego płynu. To niezwykle wygodne i docenią je zwłaszcza ci, którzy musieli w przeszłości korzystać z płynów dwufazowych. Płyny wielofunkcyjne mogą być stosowane do wszystkich miękkich soczewek kontaktowych. Przy ich stosowaniu zazwyczaj konieczne jest jednak mechanicznie/ ręczne czyszczenie poprzez pocieranie.

  2. PŁYNY OKSYDACYJNE – tak jak poprzednia grupa działają odkażająco, czyszcząco, usuwają osady. Płyny te wykonane są na bazie nadtlenku wodoru, który jest doskonałą substancją odkażającą. Stosując je jednak należy pamiętać o ważnych zasadach stosowania. Sam nadtlenek wodoru może poparzyć oko. Dlatego do płynów dołączane są specjalne pojemniczki do przechowywania soczewek, w których umieszczony jest katalizator w postaci metalowej płytki. Wywołuje on reakcję chemiczną w postaci zamiany wody utlenionej w wodę i tlen (który czyści i dezynfekuje soczewki). Soczewki w tego typu płynie muszą przebywać minimum 6 godzin – jest to czas potrzebny na zajście chemicznej reakcji rozkładu H2O2.
    Na rynku dostępne są również płyny oksydacyjne, w których reakcja rozkładu następuje po zastosowaniu tabelki rozkładające H2O2. Czas przechowywania soczewek w takim płynie to minimum 1 godzina. Pomimo, że płyny oksydacyjne wymagają większej uwagi pacjenta i większej dyscypliny ich działanie czyszcząco-odkażające jest zdecydowanie lepsze. Płyny te nie posiadają konserwantów – są doskonałym rozwiązaniem dla alergików. Możemy je stosować zarówno do pielęgnacji soczewek kontaktowych miękkich, jak i sztywnych i hybrydowych.

 

Płyny oksydacyjne i płyny wielofunkcyjne

 

CZY MOŻNA KORZYSTAĆ Z RÓŻNYCH PŁYNÓW PIELĘGNACYJNYCH PODCZAS CZYSZCZENIA TYCH SAMYCH SOCZEWEK?

Każdy płyn to nieco inny skład chemiczny, inne konserwanty, nawilżacze, środki czynne usuwające osady. Najlepiej jeśli do jednej pary soczewek stosować będziemy ten sam płyn. Ich mieszanie może wywołać nieprzewidzianą reakcję, zarówno w kontakcie z samą soczewką, jak i z okiem użytkownika (może ulec podrażnieniu czy zaczerwienieniu w wyniku reakcji płynów między sobą). Stanowczo odradzamy stosowanie różnych płynów do tych samych soczewek.

KROPLE DO OCZU DLA UŻYTKOWNIKÓW SOCZEWEK KONTAKTOWYCH.

Krople nawilżające do oczu dla użytkowników soczewek kontaktowych mają za zadanie zmniejszyć tarcie pomiędzy rogówką, soczewką, a powieką. Celem zakraplania oczu kroplami jest zapewnienia większego komfortu korzystania z soczewek. Należy pamiętać, że krople muszą być przeznaczone do bezpośredniego stosowania z soczewką kontaktową.

CZY PODCZAS NOSZENIA SOCZEWEK KONTAKTOWYCH MOŻNA STOSOWAĆ STANDARDOWE KROPLE DO OCZU?

W tzw. „zwykłych” kroplach okulistycznych stosuje się substancje konserwujące, aby przedłużyć możliwość stosowania takich kropli, a jednocześnie zapobiegać ich zainfekowaniu chorobotwórczymi bakteriami, grzybami czy wirusami. Konserwanty odgrywają więc bardzo ważną rolę. Niestety na wielu z nas wywierają one działanie drażniące i alergizujące, ponad to mogą pogłębiać problem suchości oka. Osoby noszące soczewki kontaktowe mogą stosować preparaty ze środkami konserwującymi, ale przed ich użyciem konieczne jest usunięcie soczewek i ponowne założenie ich dopiero po około 30 minutach od aplikacji. Tymczasem użytkownicy soczewek potrzebują tego typu kropli również do zwilżenia powierzchni samej soczewki dla bardziej komfortowego jej założenia.

KTÓRE KROPLE NIE ZAWIERAJĄ KONSERWANTÓW?

W celu ograniczenia działań niepożądanych związanych ze stosowaniem  środków konserwujących wprowadzono nowoczesne typy opakowań o specjalnej konstrukcji, mającej na celu zabezpieczyć preparat przed skażeniem w trakcie  użytkowania leku przez pacjenta. Zastosowanie tych rozwiązań pozwala wyeliminować ze składu kropli środki konserwujące. Są to opakowania z systemem „ABAK” i „COMOD”. Środków konserwujących nie zawierają też tzw. minimsy.

KROPLE DO OCZU JEDNORAZOWEGO UŻYCIA - MINIMSY.

Do niedawna krople okulistyczne były dostępne wyłącznie w tradycyjnych buteleczkach. Obecnie dostępne są już minimsy, czyli jednorazowe pojemniczki do zakraplania oczu, z których każdy zawiera określoną dawkę produktu leczniczego. Krople w takich pojemnikach nie są w żaden sposób zabezpieczone przed zainfekowaniem, dlatego po otwarciu i zakropleniu należy je bezwzględnie wyrzucić, bez względu na to czy zawartość została zużyta do końca, czy nie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które używają kropli bardzo rzadko.

INNOWACYJNY SYSTEM ABAK W KROPLACH DO OCZU.

To buteleczka wyposażona w kilkaset mikrofiltrów o porach porównywalnych ze wielkością bakterii. Taka nowoczesna konstrukcja uniemożliwia przedostawanie się bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych do wnętrza butelki i tym samym zapewnia sterylność kropli. W naszym worku spojówkowym mieści się tylko jedna kropla. Jeśli nawet zakroplimy do oka większą ilość preparatu, jego nadmiar przeleje się przez brzeg powieki i nie utrzyma na oku. System ABAK bierze to pod uwagę. Jest tak skonstruowany, żeby wyeliminować straty preparatu wskutek wylewania się zbyt dużej ilości kropli w czasie jednej aplikacji. Każde naciśnięcie butelki powoduje uwolnienie pojedynczych kropli tej samej wielkości, co zapobiega stratom preparatu.

Krople Hyal-Drop Multi z systemem ABAK

SYSTEM COMOD W KROPLACH DO OCZU.

System  ten działa na zasadzie  pompy bez zaciągania powietrza z zewnątrz, co zmniejsza  ryzyko zainfekowania leku. Dodatkowe zabezpieczenie przed rozwojem drobnoustrojów w preparacie  uzyskano poprzez zastosowanie posrebrzanych elementów, które mają bezpośredni kontakt  z roztworem. Obecność srebra ma bowiem właściwości bakteriobójcze.

JAK PRAWIDŁOWO ZAKRAPLAĆ OCZY?

Na rynku farmaceutycznym jest w tej chwili bardzo wiele preparatów do oczu. Każdy z nas może więc wybrać ten, który będzie mu najlepiej służył. Nie zapominajmy również o właściwej technice zakraplania. Krople należy aplikować tak, aby końcówka kroplomierza nie dotykała do brzegu powieki. Po podaniu kropli pojemnik trzeba koniecznie szczelnie zamknąć.

zakraplanie oczu

Polecane

pixelpixel