Soczewki kontaktowe na lato – idealna propozycja dla aktywnych
- Badanie i aplikacja soczewek kontaktowych
- Jak zakładać, zdejmować i czyścić soczewki kontaktowe?
- Płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu
- Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?
- Aktualne trendy okularowe 2018
- Soczewki kontaktowe a makijaż
- Soczewki kontaktowe na lato – idealna propozycja dla aktywnych
- Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych
- Jak samemu zmierzyć rozstaw źrenic?
Soczewki kontaktowe na lato - idealna propozycja dla aktywnych
Lato to najlepszy okres na to by aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Każdy okularnik wie, że są sytuacje kiedy korzystanie z okularów korekcyjnych może być bardzo kłopotliwe lub zwyczajnie uciążliwe. Wyobraźmy sobie następującą sytuację. Leżymy na plaży i delektujemy się kąpielą słoneczną, znajomi proponują grę w siatkówkę lub popularną Zośkę, a nasze niezbędne do funkcjonowania okulary zsuwają się z nosa i spadają uszkadzając powłokę antyrefleksyjną lub zawias. Jak uniknąć tego i podobnych problemów?
Rozwiązaniem dla aktywnych mogą być soczewki kontaktowe.
Coraz więcej osób decyduje się na bardzo komfortowe rozwiązanie jakim jest korzystanie z soczewek kontaktowych. Dają nam one przede wszystkim swobodę podczas wypoczynku na plaży, uprawiania sportów jak i luz podczas wieczornych spacerów oraz wyjść ze znajomymi na imprezy. Kolejnym atutem soczewek kontaktowych jest to, że leżą bezpośrednio na gałce ocznej, dzięki czemu zapewniają szerszy kąt widzenia. Okulary niestety mogą go zawężać, co przeszkadza podczas uprawiania sportów. Dodatkowo przy większej wadzie wzroku dochodzi również dyskomfort związany z relatywnie dużą wagą okularów, która jest silniej odczuwana podczas upalnych dni.
Które soczewki będą najlepszym rozwiązaniem podczas urlopu?
W sezonie wakacyjno-letnim większość specjalistów kontaktologów, optometrystów i okulistów rekomenduje w soczewki jednodniowe, np. Dailies Total 1. Korzystanie z takich soczewek jest znacznie prostsze niż np. soczewek miesięcznych , np. Bausch Ultra (Polecamy artykuł o korzystaniu i czyszczeniu soczewek kontaktowych). Nie musimy się martwić o zabieranie ze sobą dodatkowo płynów do pielęgnacji i pojemniczków do przechowywania.
Na plaży korzystamy z rożnego rodzaju olejków lub balsamów do opalania, które niestety mogą zabrudzić soczewkę kontaktową lub ją trwale uszkodzić, nie wspominając już o samym piasku. Czyszczenie soczewek o dłuższym trybie wymiany ze wspomnianych elementów drażniących może być kłopotliwe, a czasami niemożliwe. Niekiedy też nie jesteśmy przygotowani na taką ewentualność i nie posiadamy zamiennej pary soczewek.
Soczewki jednodniowe są pakowane zazwyczaj po 30 sztuk i posiadają bardzo długi termin ważności. Codziennie z blistra wyciągamy czystą i sterylną soczewkę kontaktową, nie martwiąc się przy tym czy została dobrze wyczyszczona. Później, najczęściej przed snem, po prostu ją wyrzucamy do kosza. Możemy zabrać ze sobą dowolna ilość soczewek, a reszta będzie czekała na odpowiedni czas. Najważniejsze jest aby pamiętać o dokładnym myciu rąk przed założeniem i ściąganiem „kontaktów”. Warto także stosować krople do oczu, które prawidłowo nawilżą gałkę oczną.
Jeżeli jednak wiesz że po powrocie z wakacji będziesz nadal korzystać z soczewek kontaktowych możesz zastanawiać się nad bardziej korzystnym finansowo rozwiązaniem. Korzystnym, ale bardziej wymagającym pod względem higieny soczewkami 2-tygodniowymi lub miesięcznymi.
Ochrona oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Warto zwrócić także uwagę na to aby wybierać soczewki które posiadają ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Takie soczewki kontaktowe są świetnym uzupełnieniem okularów przeciwsłonecznych (uzupełnieniem, ponieważ sama soczewka chroni wyłącznie fragment oka) Pamiętajmy, że nawet w mniej słoneczne dni promienie UV nie są całkowicie blokowane przez chmury. Szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe jest także w pewnym stopniu odbijane od piasku i wody co naraża nasz wzrok na niechciane uszkodzenia.
Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę to nawilżenie soczewek kontaktowych. Powinniśmy wybierać te które mają wysoki stopień uwodnienia, oraz wysoką przepuszczalność tlenu. Czynniki takie jak klimatyzacja, wiatr czy woda wysuszają nasze oko, co zmniejsza komfort użytkowania „kontaktów”. Wybierajmy raczej soczewki, które są wykonane z materiału silikonowo- hydrożelowego- na dłużej zachowasz uczucie nawilżenia oka.
Wybór soczewek kontaktowych powinien opierać się przede wszystkim jednak o konsultacje ze specjalistą (Polecamy artykuł opisujący badanie wzroku pod kątem soczewek kontaktowych). To on doradzi nam, który produkt będzie dla nas najlepszy. Oczywiście podczas badania możemy zaznaczyć na czym najbardziej nam zależy, np. jaki tryb noszenia nas interesuje. Na pewno weźmie pod uwagę nasze zdanie. Teraz pozostaje nam cieszyć się nam każdym słonecznym dniem spędzonym na świeżym powietrzu.